RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Puńsk: dwujęzyczne tablice zamazane

W gminie Puńsk (Podlaskie) nieznani sprawcy oblali białą i czerwoną farbą 28 tablic z litewskimi nazwami. Miejscowość, gdzie dopuszczono się wandalizmu, jest skupiskiem mniejszości narodowej naszych wschodnich sąsiadów.

Wandale działali w nocy lub nad ranem. Nieznani sprawcy zniszczyli 28 tablic i jeden pomnik, na którym namalowano farbą znak nacjonalistycznej organizacji Falanga – poinformował rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski.

W gminie Puńsk, gdzie 80 proc. mieszkańców to Litwini, wszystkie tablice z nazwami miejscowości i wsi są w dwóch językach, polskim i litewskim. Te polskie napisy pozostawiono, ale litewskie zamazano farbą białą i czerwoną imitując polską flagę.

Wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski powiedział, że dotąd zdarzały się niewielkie incydenty, ale nie tak zorganizowane jak ten poniedziałkowy. – To chuligaństwo na tle narodowościowym - ocenił samorządowiec. Szkody wyrządzone w gminie oglądał w poniedziałek wojewoda podlaski Maciej Żywno. Jak poinformowała jego rzeczniczka Joanna Gaweł, wojewoda podjął decyzję o powołaniu specjalnego zespołu do prowadzenia dochodzenia w sprawie.

W skład utworzonej ekipy mają wejść policjanci, Straż Graniczna i ABW. – To konieczne, bo nie można pozwolić, by mieszkający w gminie Puńsk Litwini czuli się zagrożeni, nie można dopuścić, by podobne akty chuligaństwa znów się powtórzyły – dodała Gaweł.

Szacuje się, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy Litwinów, z czego większość w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny. Podczas spisu powszechnego ludności w 2002 roku do narodowości litewskiej przyznało się jednak tylko 5,8 tys. osób.

źródło:
Zobacz więcej