RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Nowy wariant koronawirusa niczego nie zmienia”. Wg eksperta nie ma powodu do niepokoju

Brytyjscy specjaliści poinformowali w poniedziałek o wykryciu nowej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 (fot. PAP/EPA/Z.Balogh, zdjęcie ilustracyjne)
Brytyjscy specjaliści poinformowali w poniedziałek o wykryciu nowej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 (fot. PAP/EPA/Z.Balogh, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Nowy wariant koronawirusa niczego nie zmienia, jeśli chodzi o zagrożenie epidemiczne – przekonuje dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z WUM odnosząc się do informacji dot. mutacji koronawirusa SARS-CoV-2. Zdaniem lekarza tak naprawdę jest to powód do zastanawiania się dla epidemiologów i wirusologów, a dla przeciętnego człowieka nie odgrywa to żadnej roli i „nie ma żadnego powodu do niepokoju”.

Prof. Gut: Problemem jest to, ile osób będzie się chciało zaszczepić

Problemem jest to, ile osób będzie się chciało zaszczepić przeciw COVID-19 – powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. W jego ocenie na tę...

zobacz więcej

W poniedziałek brytyjscy specjaliści poinformowali o wykryciu nowej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2, oznaczonej symbolem VUI-202021/01. Reuters przekazał, że wykazuje ona o 40-70 proc. większą zakaźność niż inne znane warianty tego patogenu. W miniony piątek w jednym z wywiadów mówił o tym dr Erik Volz z Imperial College Londyn.

Nowy wariant niczego nie zmienia, jeśli chodzi o zagrożenie epidemiczne


Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Katedry Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uspokaja jednak, że nie ma żadnego nowego koronawirusa. – Nie można mówić nawet o nowej odmianie tego wirusa, jedynie o nowej mutacji lub wariancie genetycznym – dodaje.

Według polskiego specjalisty ten nowy wariant niczego nie zmienia, jeśli chodzi o zagrożenie epidemiczne. – Nadal jest taka sama chorobotwórczość, taka sama ciężkość objawów (…) – podkreśla. Uważa, że tak naprawdę jest to powód do zastanawiania się dla epidemiologów i wirusologów, a dla przeciętnego człowieka nie odgrywa to żadnej roli i „nie ma żadnego powodu do niepokoju”.

– Ten wariant nie jest bardziej zakaźny. Na ten temat nie można nic powiedzieć, wyizolowano go tylko w miejscu, gdzie stwierdzono większą ilość zakażeń. Jest to jedynie nakręcanie spirali medialnej (...) – stwierdza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej