RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Zawieszenie lotów z Wielkiej Brytanii to drastyczne, ale dobre rozwiązanie”

Infekcje nowym wariantem koronawirusa potwierdzono m.in. w Danii, we Włoszech, Holandii i Australii (fot. Spencer Platt/Getty Images)
Infekcje nowym wariantem koronawirusa potwierdzono m.in. w Danii, we Włoszech, Holandii i Australii (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zawieszenie lotów z i do Wielkiej Brytanii w związku z potwierdzonym tam nowym wariantem SARS-CoV-2 to rozwiązanie drastyczne, ale z punktu widzenia ryzyka można powiedzieć, że to dobre rozwiązanie – podkreślił dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

Wuhan wraca do życia, także nocnego. WHO wciąż nie zbadała targu

Chińskie miasto Wuhan stało się symbolem pierwszej fali pandemii COVID-19. Tu po raz pierwszy koronawirus miał się przenieść z dzikich zwierząt na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.

Infekcje nowym wariantem koronawirusa potwierdzono także m.in. w Danii,  we Włoszech, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

W związku z potwierdzeniem nowego wariantu koronawirusa, część państw – w tym Polska –  zawiesiły połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. 

Jak tłumaczył ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski, takie działanie „to rozwiązanie drastyczne, natomiast pozwoli na przeprowadzenie dogłębnych analiz i udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. wpływu tego wariantu na dynamikę pandemii”.

Dobra, choć brutalna decyzja


– To brutalny środek zapobiegawczy, ale jesteśmy na takim etapie walki z pandemią, że nikt nie chciałby popełnić błędu przeoczenia czegoś istotnego. Pod tym względem decyzja o charakterze „zamykamy i sprawdzamy” jest bardzo dobra – zaznaczył.

Pandemia w Irlandii. Rozpoczęła się trzecia fala

W Irlandii rozpoczęła się już trzecia fala pandemii COVID-19, a szybko rosnące tempo nowych zachorowań jest bardzo poważnym problemem – oświadczyli...

zobacz więcej

Ekspert wyjaśnił, że teraz nie może jednoznacznie stwierdzić, iż nowy wariant koronawirusa , o nazwie B.1.1.7, jest bardziej zakaźny. Nic nie wskazuje też, by był odpowiedzialny za cięższy przebieg choroby.

Jak wskazał, „sam fakt, że obserwujemy wzrost liczby zakażeń w pewnym regionie świata, w tym przypadku w Wielkiej Brytanii, i jednocześnie obserwujemy większą częstotliwość występowania tego wariantu – to jest jedynie wykazanie korelacji”.

– Ale nie każda korelacja ma przecież charakter przyczynowo-skutkowy. By w sposób bezpośredni dowiedzieć się, czy B.1.1.7 jest bardziej zakaźny, trzeba przeprowadzić badania w modelach eksperymentalnych z udziałem linii komórkowych lub/i zwierząt – wyjaśnił prof. Rzymski.

Wariant B.1.177 – to już było


Ekspert podał przykład wariantu B.1.177 zaobserwowanego w Hiszpanii latem, który także – jak wskazywano – rozprzestrzeniał się dość szybko po całej Europie.

Rzymski szpital zbada nową mutację wirusa. Wykryto go w Wielkiej Brytanii

W szpitalu Spallanzani w Rzymie rusza procedura izolacji sekwencji koronawirusa w celu zbadania nowego wariantu wykrytego Wielkiej Brytanii –...

zobacz więcej

– W tym przypadku okazało się, że rozprzestrzenianie się tego wariantu najprawdopodobniej nie było rezultatem większej zakaźności, ale po prostu wzmożonego ruchu turystycznego do i z Hiszpanii, a więc to nie mutacje w genomie wirusa zdecydowały o tym, że się on upowszechnił, ale przemieszczanie się ludzi – mówił.

Dodał, że „na ten moment nie wiemy, czy za upowszechnianiem się brytyjskiego wariantu nie stoją inne czynniki niż kombinacja mutacji, które skumulował”.

Potrzeba cierpliwości


– Odpowiedź na to pytanie zostanie oczywiście udzielona – ale do tego potrzebujemy trochę cierpliwości, czasu i przede wszystkim bezpośrednich badań. Do tego momentu należy się wstrzymać z definitywnymi stwierdzeniami co do natury zachowania się tego wariantu koronawirusa pod kątem dynamiki pandemii – zaznaczył Rzymski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej