RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Bez tego nie wrócimy do normalnego życia”. Premier o walce z koronawirusem

Widać już światło w tunelu – podkreśla Mateusz Morawiecki (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)
Widać już światło w tunelu – podkreśla Mateusz Morawiecki (fot. Forum/Mateusz Wlodarczyk)

Szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem. Trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie da się przerwać łańcucha zakażeń, uruchomić gospodarki bez masowej akcji szczepień – powiedział premier Mateusz Morawiecki. W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” pytany, kiedy zobaczymy światełko w tunelu, odpowiedział, że „światełko już widzimy” i są nim szczepienia.

Nowe informacje o brytyjskiej odmianie koronawirusa. Naukowcy zszokowani

Nowy wariant koronawirusa, który szybko rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, ma „niezwykle dużą liczbę mutacji” – poinformowała...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Premier był pytany o powody kolejnych restrykcji wprowadzanych w związku z epidemią. Szef rządu wskazał, że jedną z przyczyn takiej decyzji jest konieczność przygotowania się do akcji szczepień i na trzecią falę epidemii, „która najpewniej nam – jak i wszystkim innym – bardzo realnie zagraża”.

Kolejnym powodem – wskazał premier – jest obniżająca się czujność dość licznych grup społecznych, niestosowanie się do zaleceń sanitarnych. „Ewidentnym tego przykładem były wielotysięczne protesty , które niestety zostały zaakceptowane czy wręcz wsparte przez część polityków i mediów. Poszedł zatem jasny sygnał, że można łamać reżim sanitarny, lekceważyć zalecenia epidemiologów” – powiedział.

Będziemy mieć problem


„A my w kluczowy czas walki z pandemią musimy wejść jak najbardziej zwarci i czujni. Styczeń i luty to miesiące wyjątkowej aktywności i ekspansji wirusów, wskazuje na to wielu ekspertów. Szczepienia na szeroką skalę rozpoczną się zapewne na przełomie stycznia i lutego. Jeśli do tego czasu wzrost epidemii nabierze niekorzystnego dla nas tempa, to będziemy mieli poważny problem” – przyznał Morawiecki.

Premier przypomniał, że druga fala pandemii w Polsce rozpoczynała się od kilkuset zakażeń dziennie i sięgnęła prawie 30 tys.

Szef MEN podał datę, kiedy rozpoczną się szczepienia nauczycieli

27 grudnia w Polsce mają ruszyć szczepienia przeciwko COVID-19. Szef MEN Przemysław Czarnek wskazał w programie „Gość Wiadomości”, że uczniowie...

zobacz więcej

„A dzisiaj nie startujemy z poziomu kilkuset, tylko około 10-12 tysięcy. Gdyby założyć, iż ta trzecia fala doprowadzi tylko do pięciokrotnego wzrostu, to mielibyśmy 50 tys. chorych każdego dnia. To by oznaczało wyczerpanie możliwości naszego systemu zdrowotnego, jego załamanie. Wtedy nasza czwarta linia obrony, szpitale rezerwowe, mogłaby nie wystarczyć” – powiedział.

„Wprowadzamy zatem ograniczenia nie po to, by kogoś pognębić czy dla naszego widzimisię, ale dlatego, by uchronić nas wszystkich przed tragedią” – oznajmił premier.

Zwrócił uwagę, że podobnie postępuje wiele innych krajów Europy.

Premier był pytany, dlaczego Unia Europejska rozpocznie szczepienia kilka tygodni po takich krajach jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada.

Każdy dzień na wagę złota


„Kilka dni temu rozmawiałem z szefową Komisji Europejskiej i poruszałem ten temat. Na Radzie Europejskiej mocno apelowałem o to, by nie czekać, lecz działać. Przyspieszyć proces rejestracji szczepionki, rozpocząć szczepienia. Każdy dzień jest na wagę złota, bo oznacza uratowane życia. Cieszę się, że mój głos został wysłuchany i wszystko wskazuje na to, iż uda się dopuścić pierwszą szczepionkę do użytku na terenie Wspólnoty szybciej, zacząć szczepienia jeszcze w tym roku” – powiedział.

Koronawirus. Europejska Agencja Leków podjęła decyzję ws. szczepionki

Europejska Agencja Leków pozytywnie oceniła szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Szczepienia mają rozpocząć się 27 grudnia.

zobacz więcej

Premier przypomniał, że szczepienia będą bezpłatne i nieobowiązkowe. „Nikt nikogo zmuszać do nich nie będzie. Ja mogę tylko apelować o odpowiedzialność. Bez szczepień nie zakończymy pandemii, nie powrócimy do normalnego życia, nie uchronimy tysięcy ludzi przed śmiercią i znacznie większej grupy przed ciężką chorobą i jej długofalowymi następstwami” – powiedział.

Premier skomentował także pojawiające się w internecie krytyczne opinie o szczepionkach i związane z tym obawy wielu osób. Podkreślił, że trzeba zachować zdrowy rozsądek i przypomniał m.in., że „przed nami tą konkretną szczepionką zaszczepiły się setki tysięcy wolontariuszy, a także już teraz szczepią się obywatele innych państw”.

„Widzimy, że szczepionka działa. A nie da się przerwać łańcucha zakażeń, uruchomić gospodarki bez masowej akcji szczepień. Proszę spojrzeć na tę sprawę także z innej strony. Odpowiedzmy sobie na pytanie, komu będzie sprzyjała zapaść gospodarcza Europy? Kto na niej odniesie korzyści? Na pewno nie my” – zauważył.

Walka z pandemią dla przyszłych pokoleń


„Dziś trzymamy się nie najgorzej, walczymy o gospodarkę, ale tego nie da się robić w nieskończoność. Los gospodarczy Polski, nasza przyszłość, przyszłość następnych pokoleń jest uzależniona od tego, czy pokonamy koronawirusa, czy nie. I jak szybko” – stwierdził premier. Premier był pytany, jak rząd planuje pomóc branży turystycznej. Szef rządu powiedział, że polski pakiet pomocowy dla gospodarki należy do największych w całej Europie.

Za kilka godzin początek długich ferii – do 17 stycznia

Dziś ostatni dzień zdalnej nauki przed świętami i feriami. W ramach przerwy świątecznej uczniowie i nauczyciele będą odpoczywali do 3 stycznia, ale...

zobacz więcej

„Czy ktoś się tego spodziewał, że uda nam się uruchomić wsparcie na taką skalę? Przypominam, iż główny strateg gospodarczy Platformy, pan Janusz Lewandowski, podczas kryzysu sprzed 10 lat, nieporównywalnie mniejszego, chwalił się tym, iż byli głusi i odporni na wołania o pomoc ze strony przedsiębiorców i tej pomocy nie uruchamiali. My robimy naprawdę wszystko, co tylko w naszej mocy, by wspomóc biznes, właścicieli firm, uchronić miejsca pracy dla ludzi” – zwrócił uwagę Morawiecki.

„Mamy przygotowane mechanizmy wsparcia, jesteśmy w blokach startowych, by je uruchomić, ale czekamy na akceptację Unii Europejskiej dla kluczowych rozwiązań. Tak to wygląda – te sprawy podlegają notyfikacji” – wyjaśnił szef rządu.

Szczepienia to światełko w tunelu


Zapewnił, że ma pełną świadomość sytuacji, w jakiej znaleźli się pracownicy i pracodawcy. „Powiem zupełnie szczerze: serce mi krwawi, gdy musimy podejmować decyzje o kolejnych restrykcjach, ale wprowadzamy je, bo mamy pewność, że opieszałość będzie nas kosztować dużo, dużo więcej niż straty wynikające z tych obostrzeń” – ocenił.

Premier pytany, kiedy zobaczymy światełko w tunelu, odpowiedział, że „światełko już widzimy” i są nim szczepienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej