RAPORT

Pogarda

Pandemia w Irlandii. Rozpoczęła się trzecia fala

W miarę stopniowego znoszenia restrykcji liczba nowych zachorowań znów zaczęła rosnąć (fot. Niall Carson/PA Images via Getty Images)
W miarę stopniowego znoszenia restrykcji liczba nowych zachorowań znów zaczęła rosnąć (fot. Niall Carson/PA Images via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W Irlandii rozpoczęła się już trzecia fala pandemii COVID-19, a szybko rosnące tempo nowych zachorowań jest bardzo poważnym problemem – oświadczyli wyżsi rangą urzędnicy służby zdrowia.

Zmiany w Kościele z powodu koronawirusa. „Ludzie nie mają takiej wiary jak przed wiekami”

Brak mszy świętych i dotykania się przy znaku pokoju to niektóre z decyzji i zaleceń, jakie podejmuje Kościół katolicki we Włoszech i Irlandii z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby nie zarejestrowano żadnego nowego zgonu, wykryto jednak 727 nowych zakażeń SARS-CoV-2. To drugi dzień z rzędu, gdy przekroczony jest poziom 700 infekcji.

– Wyraźnie widać, że znajdujemy się w trzeciej fali tej pandemii, z szybko rosnącą liczbą przypadków – powiedział szef zespołu modeli epidemicznych w radzie ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET).

Naczelny lekarz kraju Tony Holohan zwrócił uwagę, że zaczęła się ona znacznie szybciej niż druga fala, i wezwał do  przestrzegania zaleceń. – To naprawdę ważne, aby ludzie zostali w domu. Sytuacja zmieniła się i zmienia bardzo, bardzo szybko – podkreślił. 

1,1 tys. w szczycie drugiej fali


Dzięki sześciotygodniowemu lockdownowi, który trwał od drugiej połowy października do końca listopada, w Irlandii udało się znacząco zmniejszyć liczbę zakażeń. W szczycie drugiej fali ich dobowa średnia z siedmiu kolejnych dni wynosiła 1124.

Nowa odmiana SARS-CoV-2. Unia reaguje

Niemiecka prezydencja zwołała na poniedziałek pilne spotkanie państw Unii Europejskiej w związku z nową odmianą koronawirusa zidentyfikowaną i...

zobacz więcej

W drugiej połowie listopada i na początku grudnia przez trzy tygodnie utrzymywała się poniżej 300 i był to jeden z najniższych w Europie wskaźników w stosunku do liczby ludności. Jednak w miarę stopniowego znoszenia restrykcji liczba nowych zachorowań znów zaczęła rosnąć.

Irlandzki rząd ma się zastanowić nad dalszymi krokami w związku z ponownym wzrostem zakażeń, a także w związku z pojawieniem się z  nowej odmiany koronawirusa, która rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii. Władze Irlandii już w niedzielę zawiesiły połączenia lotnicze i promowe do Wielkiej Brytanii. Jak na razie nie ma dowodów, by mutacja dotarła do Irlandii.

Dotychczasowy bilans epidemii w tym kraju to 80 267 zakażeń i 2158 ofiar śmiertelnych. W szpitalach jest 241 chorych na COVID-19, z czego 29 osób na oddziałach intensywnej terapii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej