RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Koronawirus. Szefowa KE zdecydowała o dopuszczeniu szczepionki

Szefowa KE Ursula von der Leyen (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Szefowa KE Ursula von der Leyen (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska w poniedziałek wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech – oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przypomniała, że szczepienia zaczną się w Unii Europejskiej w dniach 27-29 grudnia.

Koronawirus. Europejska Agencja Leków podjęła decyzję ws. szczepionki

Europejska Agencja Leków pozytywnie oceniła szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Szczepienia mają rozpocząć się 27 grudnia.

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szczepionka przeciw COVID-19 będzie dostępna dla wszystkich krajów UE w tym samym czasie na tych samych warunkach – zapewniła Von der Leyen.

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała wcześniej w poniedziałek o warunkowej autoryzacji szczepionki Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19 dla osób powyżej 16. roku życia. Preparat, który otrzymał autoryzację, nosi nazwę Comirnaty. Ma być podawany w formie dwóch zastrzyków w ramię, wykonanych w odstępie co najmniej 21 dni.

Skuteczność na poziomie 95 proc.


Na konferencji prasowej oświadczono, że szczepionka wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniu klinicznym. Podkreślono, że najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem preparatu były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Odnotowywano ból i obrzęk w miejscu zastrzyku, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę.

– Możemy z pełnym przekonaniem zapewnić obywateli UE o bezpieczeństwie i skuteczności tej szczepionki oraz o tym, że spełnia ona niezbędne normy jakości. Jednak nasza praca na tym się nie kończy. Będziemy nadal gromadzić i analizować dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności tej szczepionki, aby chronić osoby, które ją przyjmują w Unii Europejskiej – powiedziała na konferencji prasowej szefowa EMA Emer Cooke.

Jak mówiła, ocena produktu opiera się na sile dowodów naukowych dotyczących bezpieczeństwa, jakości i skuteczności szczepionki. – Dowody w przekonujący sposób pokazują, że korzyści są większe niż ryzyko – zaznaczyła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej