RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pasterka w Kopalni Soli Wieliczka inna niż zawsze

Nabożeństwo w Wigilię Bożego Narodzenia odprawiane jest w kaplicy św. Kingi (fot. Kopalnia Soli „Wieliczka”)
Nabożeństwo w Wigilię Bożego Narodzenia odprawiane jest w kaplicy św. Kingi (fot. Kopalnia Soli „Wieliczka”)

Ma kilkunastoletnią tradycję, ale w tym roku po raz pierwszy będzie można w niej uczestniczyć za pośrednictwem internetu. Mowa o górniczej pasterce w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka, w której do tej pory uczestniczyli mieszkańcy regionu i przyjezdni z dalszych miejscowości.

„Na pokładzie zacny skład”. Kapela z Irlandii przesłała niespodziankę dla Polaków [WIDEO]

Polska „Kapela u Dobrego Pasterza” przesłała z Irlandii na platformę Twoje Info świąteczny utwór dla rodaków w kraju i rozsianych na całym świecie....

zobacz więcej

Co roku w wigilijny poranek na pasterkę 101 m pod ziemią przychodziło mnóstwo osób. W tym roku, ze względu na pandemię zdecydowano, że w uroczystościach o godz. 8:00 rano uda się tylko niewielkie grono górników.

Jednak, aby umożliwić uczestnictwo w podziemnej pasterce wszystkim chętnym, kopalnia zorganizuje transmisję na żywo za pośrednictwem internetu – poinformowano w przesłanym do nas komunikacie.

Nabożeństwo celebrował będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Historia pasterki w Kopalni Soli Wieliczka


Historia pasterki w tej kopalni XVIII wieku. Od początku odbywała się rano, tak aby mogły spotkać się na niej dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających. Górnicy pasterkę celebrują najwcześniej w Polsce.

Obecnie nabożeństwo w Wigilię Bożego Narodzenia odprawiane jest w kaplicy św. Kingi. To w niej na jednym z ociosów znajduje się szopka Betlejemska z solnymi postaciami.
(fot. Kopalnia Soli „Wieliczka”)
(fot. Kopalnia Soli „Wieliczka”)

źródło:
Zobacz więcej