RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Papież: Kryzys pandemii na oślep zadał cios całemu światu

Zdaniem papieża pandemia była dla nas sprawdzianem (fot. G.Galazka/Mondadori Portfolio/Getty Images)
Zdaniem papieża pandemia była dla nas sprawdzianem (fot. G.Galazka/Mondadori Portfolio/Getty Images)

Papież Franciszek powiedział, że kryzys z powodu pandemii COVID–19 „na oślep zadał cios całemu światu”. Podczas przedświątecznego spotkania z Kolegium Kardynalskim i Kurią Rzymską dodał, że obecna sytuacja ukazuje potrzebę wspólnoty i braterstwa.

Ilu Polaków zaszczepi się na COVID-19 pierwszego dnia? Minister wyjaśnia

Jeżeli w poniedziałek Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę na koronawirusa firmy Pfizer, to wszystko wskazuje na to, że 26 grudnia do...

zobacz więcej

W przemówieniu papież podkreślił: „Te święta to Boże Narodzenie pandemii, kryzysu sanitarnego, gospodarczego, społecznego, a nawet kościelnego, który na oślep zadał cios całemu światu”.

„Kryzys – dodał – przestał być banałem przemówień i establishmentu intelektualnego, aby stać się rzeczywistością wspólną dla wszystkich. Ta plaga była nie lada sprawdzianem, a jednocześnie wielką szansą na nawrócenie i odzyskanie autentyczności”.

Franciszek nawiązał do swej modlitwy o ustanie pandemii 27 marca na placu św. Piotra, gdy mówił o znaczeniu burzy, która „uderzyła w świat”.

„Burza odsłania naszą słabość i obnaża fałszywe i zbędne pewniki, z którymi tworzyliśmy nasze plany, projekty, zwyczaje i priorytety. Pokazuje nam, że zostawiliśmy w stanie uśpienia i opuszczenia to, co zasila i podtrzymuje nasze życie i naszą wspólnotę, i daje im siłę” – mówił papież kardynałom i biskupom.

Jak zaznaczył, wraz z nadejściem burzy, „opadła zasłona stereotypów, którymi przykrywaliśmy nasze »ja«, wiecznie zatroskane o własny obraz i odsłoniła się na nowo błogosławiona wspólna przynależność, od której nie możemy się uchylać; przynależność jako bracia”.

Franciszek stwierdził też, że nie należy „sądzić Kościoła pochopnie na podstawie kryzysów wywołanych skandalami dnia wczorajszego i dzisiejszego”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej