RAPORT

Pogarda

Nowa mutacja koronawirusa. Zajmie się nią rządowy zespół kryzysowy

Szczepionka powinna być efektywna w przypadku nowej odmiany koronawirusa – twierdzą eksperci (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
Szczepionka powinna być efektywna w przypadku nowej odmiany koronawirusa – twierdzą eksperci (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Najnowsze

Popularne

W poniedziałek zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, by zająć się m.in. sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Możliwe są kolejne ograniczenia. – Nie wykluczamy żadnego wariantu – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiadomo?

VUI-202012/01 to nowa odmiana koronawirusa, która rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii. Spowodowała, że brytyjski rząd znacząco...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Spotkanie rządowego zespołu kryzysowego rozpocznie się w poniedziałek o godz. 10.

– W tej chwili zbieramy informacje i analizujemy informacje medyczne z Wielkiej Brytanii oraz jest wymiana informacji między krajami członkowskimi UE. Na posiedzeniu RZZK będzie omawiana ta kwestia. W tej chwili nie wykluczamy żadnego wariantu – powiedział Müller.

Na Twitterze poinformował, że „ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek”.

Europa reaguje na VUI-202012/01


W niedzielę Holandia i Belgia poinformowały, że zawiesiły połączenia lotnicze z Wielką Brytanią w związku z nowym wariantem koronawirusa wykrytym w tym kraju. Analogiczne kroki zapowiedziały Włochy i Austria, ograniczenia rozważają Niemcy. Hiszpania wezwała do ogólnoeuropejskich działań.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.

Hancock dodał, że nowa mutacja rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana koronawirusa, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko COVID-19. Zobacz także: Koronawirus zmutował. „Jest poza kontrolą”

Nowa odmiana koronawirusa już poza Wielką Brytanią


Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii. Jako pierwszy informację o planowanym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podał portal Polskie Radio 24.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej