RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Grecki obóz dla migrantów. „Niemowlęta gryzione przez szczury”

W obozach dla uchodźców na greckich wyspach przebywa ponad 17 tysięcy imigrantów (fot UN)
W obozach dla uchodźców na greckich wyspach przebywa ponad 17 tysięcy imigrantów (fot UN)

Sytuacja w greckich obozach dla uchodźców jeszcze bardziej się pogorszyła – mówi niemiecki minister rozwoju Gerd Mueller. – Po tym jak pożar strawił obóz Moria na wyspie Lesbos, nie nastąpiła jeszcze żadna poprawa sytuacji – stwierdził w rozmowie z dziennikiem „Passauer Neue Presse”.

Grecja: płonie przepełniony obóz dla uchodźców

W środę nad ranem wybuchł pożar w przepełnionym obozie dla uchodźców Moria na greckiej wyspie Lesbos – poinformowali strażacy. Uchodźców ewakuowano.

zobacz więcej

– Wszyscy zakładali, że te okropne warunki ulegną po pożarze poprawie, ale rzeczywistość niestety wygląda inaczej – ocenił. – Nowy obóz Kara Tepe wcale nie jest lepszy – wręcz przeciwnie. Lekarze bez Granic musieli teraz rozpocząć kampanię szczepień przeciwko tężcowi, ponieważ niemowlęta w mokrych namiotach są gryzione przez szczury – wyjaśnił minister.

– To potworne warunki – w samym centrum Europy – podkreślił Mueller. Dodał, że najcięższe zimowe tygodnie dopiero nadejdą.

Minister wskazał, że szczególnie dramatycznie przedstawia się sytuacja dzieci urodzonych w obozach dla uchodźców. – Rozmawiałem z afrykańskimi kobietami, zgwałconymi podczas ucieczki, siedzącymi na gołej podłodze, czekającymi na narodziny swoich dzieci. Bez higieny i opieki medycznej – opowiadał o swojej wizycie na Lesbos w 2018 roku. – Żadne życie nie powinno się tak zaczynać – przyznał.

Odniósł się także do swoich wizyt w obozach dla imigrantów w Północnym Iraku i Południowym Sudanie. – Nigdzie nie panowały tak straszne warunki jak na Lesbos – przekonywał. Problemem – wyjaśnił – są także zbyt długie procedury na miejscu. Większe dzieci nie mają przez to szans, by pójść do szkoły. – Jeśli to się nie zmieni, dorasta tutaj, w środku Europy, stracone pokolenie – wskazał policji chadecji.

We wrześniu spłonął największy dotychczas obóz dla uchodźców Moria na Lesbos. Na terenie byłego poligonu wojskowego Kara Tepe powstał tymczasowy obóz. Rozstawiono tam namioty i zakwaterowano w nich około 7300 osób. Łącznie w obozach dla uchodźców na greckich wyspach przebywa ponad 17 tysięcy imigrantów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej