RAPORT

Pogarda

Koronawirus zmutował. „Jest poza kontrolą”

Wielka Brytania nie może sobie na razie poradzić z nową mutacją koronawirusa (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)
Wielka Brytania nie może sobie na razie poradzić z nową mutacją koronawirusa (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Najnowsze

Popularne

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock zasugerował, że nowe, ostrzejsze ograniczenia antyepidemiczne w Londynie i południowo-wschodniej Anglii nie zostaną szybko zdjęte. Uzasadniał to tym, że nowy wariant koronawirusa, który się pojawił, jest bardzo trudny do kontrolowania, a nawet ocenił, że jest „poza kontrolą”.

Koronawirus. Niemcy dołączyły do krajów, które nie wpuszczą samolotów z Wielkiej Brytanii

Irlandia, Włochy, Belgia, Holandia i Niemcy zawieszają pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe z Wielką Brytanią. To konsekwencja informacji o...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Biorąc pod uwagę, jak szybko rozprzestrzenia się ten nowy wariant, bardzo trudno będzie go kontrolować do czasu wprowadzenia szczepionki. Naprawdę musimy to kontrolować. Mamy przed sobą długą drogę, aby to rozwiązać, zasadniczo musimy wdrożyć tę szczepionkę, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo – powiedział Hancock w telewizji Sky News, odpowiadając na pytanie, kiedy ludzie mogą się spodziewać poluzowania restrykcji.

W niedzielę od północy w związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa w Londynie i południowo-wschodniej Anglii obowiązuje nowy, czwarty poziom restrykcji antyepidemicznych. Przypominają one te, które obowiązywały w czasie lockdownu w Anglii w listopadzie, to znaczy opuszczanie domów jest możliwe tylko z uzasadnionych powodów, zamknięte są sklepy z wyjątkiem sprzedających niezbędne towary, wszystkie punkty usługowe, w tym fryzjerzy i salony kosmetyczne, a także siłownie i wszystkie miejsca rekreacji. Spotykanie się z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego lub tak zwanej bańki wsparcia, ograniczone zostały do jednej osoby na otwartej przestrzeni publicznej. Zalecane jest także, aby nie podróżować na obszary na poziomie czwartym, ani ich nie opuszczać.

Wiem, jak bardzo będzie to rozczarowujące, ale przez całą tę pandemię mówiliśmy, że musimy i będziemy kierować się nauką. Kiedy nauka się zmienia, musimy zmienić naszą odpowiedź. Kiedy wirus zmienia swoje metody ataku, musimy zmienić naszą metodę obrony i jako wasz premier szczerze mówię, że nie widzę żadnej alternatywy – powiedział premier Boris Johnson podczas sobotniej konferencji prasowej na Downing Street.

Blokada połączeń lotniczych z Wlk. Brytanią? Rząd zdecyduje w poniedziałek

Na poniedziałkowym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego rząd zajmie się między innymi ewentualną czasową blokadą połączeń...

zobacz więcej

Trzy gospodarstwa i jest „bańka”


Według uzgodnionego pod koniec listopada przez rząd w Londynie oraz władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej planu, od 23 do 27 grudnia miały nie obowiązywać zakazy przemieszczania się, zaś trzy gospodarstwa domowe miały mieć możliwość stworzenia „bańki”, w ramach której mogłyby się spotykać w domach, iść razem do kościoła lub spędzać czas na otwartej przestrzeni.

Jeszcze w środę Johnson mówił, że nie chce odwoływać ludziom planów świątecznych, ale apelował, żeby starannie rozważyć, co jest konieczne i ograniczyć świąteczne spotkania do niezbędnego minimum.

W sobotę jednak brytyjski premier ogłosił znaczące ograniczenie planowanego poluzowania restrykcji na okres Bożego Narodzenia. Na obszarach na poziomach od 1 do 3 spotkania trzech gospodarstw domowych będą możliwe tylko w dzień Bożego Narodzenia, 25 grudnia, a nie przez pięć dni, jak planowano.

Najwyższą od początku epidemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem – 35 928 – wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii – podał w niedzielę po południu brytyjski rząd. Zarejestrowano też kolejne 326 zgonów z powodu Covid-19. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

W niedzielę Irlandia, Holandia, Belgia, Włochy i Niemcy poinformowały, że zawiesiły połączenia lotnicze z Wielką Brytanią w związku z nowym wariantem koronawirusa wykrytym w tym kraju. Analogiczne kroki zapowiedziała Austria, rozważa je także Francja. Hiszpania wezwała do ogólnoeuropejskich działań. W poniedziałek sprawą zajmie się rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej