
Coraz częstsze ulewy powodują, że przybrzeżne wody morskie tracą zasolenie. To powoduje groźne zmiany w skórze delfinów, pokrywające nawet większość ciała zwierzęcia.
Udoskonalone analizy przewidują, że grenlandzki lodowiec będzie topniał o 60 proc. szybciej, niż zakładano. Oznacza to, że w najgorszym...
zobacz więcej
Specjaliści z kalifornijskiego Marine Mammal Center – największego na świecie szpitala morskich ssaków ostrzegają przed nową, niebezpieczną chorobą delfinów.
Już w 2005 roku po raz pierwszy zidentyfikowano nieznaną wcześniej dolegliwość delfinów butlonosych, w której nawet na 70 proc. skóry zwierząt powstają rany.
W ostatnich latach wyraźne ogniska choroby pojawiały się w Luizjanie, Missisipi, Alabamie, na Florydzie, w Teksasie i w Australii.
Co dekadę bezpowrotnie topnieje 13 proc. lodu morskiego na półkuli północnej. Za kilkadziesiąt lat może on w okresie letnim zniknąć zupełnie....
zobacz więcej
Po takich huraganach jak Harvey czy Katrina, nawet przez kilka miesięcy delfiny żyły niemalże w słodkiej wodzie.
Tymczasem wraz z ocieplaniem się klimatu podobne ekstremalne wydarzenia pogodowe będą pojawiały się coraz częściej – ostrzegają badacze.
– Ta wyniszczająca choroba skóry zabija delfiny od czasu huraganu Katrina i cieszy nas, że w końcu określiliśmy, na czym polega problem – mówi jeden z autorów publikacji, dr Pádraig Duignan.
– Z tegorocznym rekordowym sezonem huraganów w Zatoce Meksykańskiej i wynikającymi ze zmian klimatu bardziej intensywnymi układami burzowymi w innych miejscach, z całą pewnością możemy spodziewać się kolejnych ognisk tej wyniszczającej choroby – dodaje.
Odkrycie ma np. kluczowe znaczenie dla australijskich zagrożonych już butlonosów południowych, które również cierpią z powodu nowej choroby.
Zmiany klimatyczne sprawiają, że przyszłość niedźwiedzi polarnych jest przesądzona. Zdaniem naukowców zwierzęta te najpewniej wyginą do 2100 roku.
zobacz więcej