RAPORT

Pogarda

Lasy rosły bez większych zakłóceń, gdy wymierały dinozaury

Do wyginięcia dinozaurów przyczyniło się uderzenie w Ziemię ogromnej asteroidy (fot. De Agostini via Getty Images/De Agostini via Getty Images)
Do wyginięcia dinozaurów przyczyniło się uderzenie w Ziemię ogromnej asteroidy (fot. De Agostini via Getty Images/De Agostini via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mimo dramatycznych zmian klimatu, które wpłynęły na wymarcie dinozaurów, lasy rosły bez większych zakłóceń – dowodzą naukowcy na łamach pisma „Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology”.

Tajemniczy drapieżny dinozaur z Australii. Nowe odkrycie naukowców

Ślady stóp odciśnięte miliony lat temu świadczą, że w Australii zamieszkiwał nieznany gatunek dużego drapieżnego dinozaura – piszą naukowcy na...

zobacz więcej

Do wyginięcia dinozaurów przyczyniło się uderzenie w Ziemię ogromnej asteroidy. Kosmiczna kolizja, która najprawdopodobniej spowodowała rozległe procesy wulkaniczne, doprowadziła do kaskadowych zmian w biosferze naszej planety. Dokładny mechanizm wymierania dinozaurów nie jest jednak znany.

Zespół naukowców z McGill University (Kanada) analizował mikroskopijne ślady roślinne sprzed 66 mln lat, które świadczą o kondycji ówczesnego środowiska w czasach po katastrofie. Próbki pobierano z warstw osadowych kanadyjskiej rzeki Saskatchewan.

Zmiana ekosystemów


Naukowcy odkryli, że ekosystemy zmieniły się długotrwale. Nastąpił w nich ubytek roślinności wodnej na rzecz roślinności lądowej, w tym pojawiły się w większej liczbie takie drzewa, jak brzozy i wiązy. Zmiany w rozkładzie opadów deszczu były natomiast krótkotrwałe i względnie nieduże. Zdaniem badaczy, rozwój lądowej roślinności mógł być skutkiem zaniku dużych roślinożernych dinozaurów. Jak komentują badacze, naukowcy więcej wiedzą, co w trakcie wymierania dinozaurów działo się w oceanach niż na lądzie. W najnowszych badaniach udało się lepiej zrozumieć również dynamikę zmian ekosystemów lądowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej