RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Obywatelki Niemiec, współpracujące z ISIS, mają wrócić do kraju

Do Niemiec wracają obywatele współpracujący z ISIS (fot. Waseem Andrabi/Hindustan Times via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Do Niemiec wracają obywatele współpracujący z ISIS (fot. Waseem Andrabi/Hindustan Times via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec miało wyczarterować samolot, by sprowadzić do kraju niemieckich członków tzw. Państwa Islamskiego z północnej Syrii. Według doniesień niemieckiego tabloidu „Bild” chodzi o trzy kobiety i ich dzieci, a także o kilka sierot.

Państwo Islamskie wciąż żyje

9 grudnia 2017 r., po odbiciu ostatnich dwóch miast, Al-Kaim i Rawy, oraz oczyszczeniu pogranicza iracko-syryjskiego z resztek Państwa Islamskiego...

zobacz więcej

Osoby te miały do tej pory znajdować się w obozach kontrolowanych przez kurdyjskie siły bezpieczeństwa na północy Syrii, gdzie przebywają aresztowani zwolennicy bojówek dżihadu – podał portal dw.com. 

Zgodnie z doniesieniami gazety „Bild” i rozgłośni SWR, MSZ Niemiec miało wyczarterować specjalny samolot i w asyście policji sprowadzić te osoby do kraju. 

SWR powołuje się na kurdyjskie źródła


Według „Bilda” trójka dorosłych osób, które mają wrócić do Niemiec, to 21-letnia Leonora M. z Sangerhausen, 24-letnia Merve A. z Hamburga i Yasmin A. z Bonn. SWR podało, że mowa jest  o trzech kobietach w wieku od 21 do 38 lat  i o 12 dzieci. Według stacji już w sobotę przedstawiciele kurdyjskiego samorządu mieli przekazać tych ludzi delegacji niemieckiego MSZ w północno-syryjskiej miejscowości Al-Kamiszli. SWR powołało się na kurdyjskie źródła - pisze dw.com. 

Co z europejskimi terrorystami Państwa Islamskiego?

Od militarnego pokonania Państwa Islamskiego w Syrii minęły ponad trzy miesiące, a w Iraku półtora roku. Tymczasem Europa wciąż nie jest w stanie...

zobacz więcej

Jak wynika z doniesień mediów niemiecki rząd  przez długi czas odrzucał bezpośrednią repatriację zatrzymanych obywateli swojego kraju, powołując się na obecną sytuację w Syrii. Dochodziło jednak do powrotów przez Turcję - zaznacza portal. 

„10 osób powróciło do Niemiec”


Według dziennika „Bild”, trzy sieroty i ciężko chore małe dziecko, miało przyjechać do Niemiec latem 2019 roku. Tabloid pisze także o przypadku niemieckiej obywatelki, która za amerykańskim pośrednictwem została przekazana przedstawicielom Niemiec. 

Z podanych przez portal informacji wynika, że „obecny powrót osób z północnej Syrii do Niemiec był planowany już od dawna, ale przeciągał się ze względu na pandemię koronawirusa i negocjacje ze stroną kurdyjską”.

Dziennik „Bild” podał, że „w niewoli kurdyjskiej znajduje się jeszcze blisko 70 dorosłych obywateli Niemiec, a także 150 dzieci, które mają niemieckich rodziców. Od zeszłego roku ponad 20 Niemców uciekło z niewoli w północnej Syrii. Spośród tych osób 10 powróciło do Niemiec” – pisze dw.com.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej