RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezes PiS o politycznym układzie sił. Przyznaje, że strategia PO „trochę zaskakuje”

Jarosław Kaczyński o lewicowym zwrocie Platformy Obywatelskiej (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Jarosław Kaczyński o lewicowym zwrocie Platformy Obywatelskiej (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Platforma poszła bardzo ostro w lewo, w stronę lewackiego ekstremizmu, co nas trochę zaskakuje – ocenia prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Zmęczenie sytych kotów

Jest coś niezwykle symbolicznego w tym, gdy czołowi beneficjenci przemian ustrojowych III RP: Włodzimierz Cimoszewicz i Andrzej Olechowski...

zobacz więcej

Na stronie internetowej dziennika opublikowano zapowiedź wywiadu z prezesem PiS, który w całości ukaże się w poniedziałkowym wydaniu „Rz”. Rozmowa dotyczy układu politycznych sił na koniec 2020 roku oraz tego, czy nie tworzy się nowy pomysł na pokonanie PiS w wyborach.

Pierwsza obserwacja – czytamy w artykule – dotyczy samego PiS.

„Prawą flankę utrzymujemy i jesteśmy na niej mocni. Nie pójdziemy na lewo – to jest oczywiste” – mówi polityk. Z kolei druga obserwacja dotyczy już samego kursu, który obrała Platforma Obywatelska. „Platforma poszła bardzo ostro w lewo, w stronę lewackiego ekstremizmu, co nas trochę zaskakuje” – przyznał Jarosław Kaczyński.

Zobacz także: Odeszła z PO, gdy skręcili w lewo: To był koniec frakcji konserwatywnej

Wicepremier zastanawia się także, czy tworzy się nowy układ opozycji.

„Pytanie, czy jest prawdą, że to układ z Hołownią, że oni mają wypchnąć lewicę, a Hołownia ma zająć miejsce na centrum. Wszystko to jest nowym-starym pomysłem, by nas pozbawić władzy” – podkreślił lider Zjednoczonej Prawicy.

„Rzeczpospolita” przywołuje na końcu zapowiedzi wywiadu z prezesem PiS fakt, że w ostatnim czasie wielu ważnych polityków PO z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim na czele przyznało, że wspiera liberalizację prawa antyaborcyjnego, ale inni, w tym były szef partii Grzegorz Schetyna, się z tym nie zgadzają.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej