RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Starcie tytanów natury: grzmoty vs. wulkan. Sfotografowano spektakularne zjawisko

Niesamowite zdjęcie piorunów, chmury popiołu i tryskającej lawy z wulkanu Sakurajima (fot. Kyodo/via REUTERS ATTENTION EDITORS)
Niesamowite zdjęcie piorunów, chmury popiołu i tryskającej lawy z wulkanu Sakurajima (fot. Kyodo/via REUTERS ATTENTION EDITORS)

Świetnym wyczuciem czasu może pochwalić się fotograf Agencji Reutera, któremu udało się uchwycić spektakularną burzę w centrum gwałtownej erupcji wulkanu Sakurajima na wyspie Kiusiu w Japonii. Na zdjęciu widać pioruny, które zdają się uderzać w tryskającą lawę i chmurę popiołu. Zjawisko nie jest rzadkością, ale naukowcy ciągle starają się je wytłumaczyć.

Gwiazda Betlejemska przed Bożym Narodzeniem. Pierwszy raz od 800 lat

Cztery dni przed Bożym Narodzeniem na niebie widoczne będzie niezwykłe zjawisko, nazywane przez ekspertów „wielką koniunkcją”. Dwie największe...

zobacz więcej

Burza z piorunami pojawiła się bezpośrednio nad szczeliną wulkanu w czasie czwartkowej erupcji. Mieszkańcy okolicznych wiosek obserwowali niesamowite zjawisko z jednej strony z zachwytem, z drugiej – z przerażeniem.

Wulkaniczne pioruny


Potęga sił natury budzi respekt, ale i obawy – co dobrze obrazuje zdjęcie wykonane z pobliskiego miasta Tarumizu.

Wulkaniczne błyskawice – bo takim terminem eksperci określają to zjawisko – nie jest rzadkością. Naukowcy wciąż jeszcze nie ustalili, dlaczego tak się dzieje, ponieważ wybuchające wulkany są trudne do zbadania z bliska.

Zobacz także: Etna znów wybuchła. Wulkan wciąż aktywny

Jak opisuje New York Post, zgodnie z jedną z teorii, zderzające się w kłębach dymu cząsteczki energii powodują wyładowania. Pojawiają się też głosy, że to kryształki lodu ocierając się o popiół i parę wodną, powodują reakcję podobną do powszechnie znanych burz.

Spektakularne erupcje


Podobne zjawisko widoczne było na początku tego roku na Filipinach, w czasie erupcji wulkanu Taal. Wówczas ewakuowanych musiało zostać około 300 tys. mieszkańców okolicy. Wulkan w Japonii w tym tygodniu – według lokalnych mediów – nie doprowadził do znaczących zniszczeń. Także w przypadku wulkanu Sakurajima dochodziło do podobnych zjawisk w przeszłości – jak choćby w 2016 roku, co udokumentowano na nagraniu wideo.źródło:
Zobacz więcej