RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skuteczne leczenie COVID-19 w kilkadziesiąt godzin? Internet huczy o amantadynie

W internecie pojawiają się informację, że amantadyna może zwalczyć koronawirusa w kilkadziesiąt godzin – czy to prawda? Czy są jakieś preparaty leczące COVID-19, które możemy kupić bez recepty – na te i inne pytania w programie „Koronawirus. Poradnik” odpowiada dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Głos w sprawie kontrowersyjnego leku zabrał już resort zdrowia.

Waloryzacja emerytur i rent – wzrosną nie tylko świadczenia

Dzięki waloryzacji emerytur i rent w 2021 roku w górę pójdą nie tylko świadczenia, ale też m.in. dodatek pielęgnacyjny wypłacany osobom powyżej 75...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że amantadyna jest używana w lecznictwie w Polsce, ale innych chorób. Jednak Agencja Badań Medycznych rozpoczęła już badania kliniczne dotyczące zastosowania amantadyny w leczeniu COVID-19 – informował w tym tygodniu szef resortu Adam Niedzielski.

Amantadyna – co to za lek?


Amantadyna to lek stosowany w leczeniu schorzeń neurologicznych. Lek ten oficjalnie jest wykorzystywany w leczeniu choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego i ostrego uszkodzenia mózgu. Jednak wykazuje także działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego.

Na początku listopada media donosiły, że niektórzy lekarze w Polsce twierdzą, że amantadyna jest pomocna w zmaganiach z COVID-19. Pulmonolog z Przemyśla dr Włodzimierz Bodnar zapewniał wówczas, że ma udokumentowanych ponad 100 przypadków wyleczeń z COVID-19 przy użyciu tego leku.

Kontrowersje w środowisku medycznym. Komentarz resortu zdrowia


Stwierdzenie to wywołało jednak wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Amantadyna nie została umieszczona w najnowszych, trzecich już rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, dotyczących leczenia COVID-19 (opublikowanych 13 października 2020 r.).

Nie ma na dziś badań klinicznych na szeroką skalę, której potwierdziłyby z jednej strony skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19, a z drugiej strony bezpieczeństwo takiej terapii – argumentował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. – Więc my jako Ministerstwo Zdrowia nie możemy rekomendować terapii, które nie są przetestowane – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej