RAPORT

Wojna na Ukrainie

Miliony ludzi żyją poniżej granicy ubóstwa. Bank Światowy alarmuje

Według nowego raportu Banku Światowego i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNCHCR), pandemia COVID-19 zwiększyła problem ubóstwa wśród uchodźców. Opublikowany w tym tygodniu raport, bada wpływ pandemii na życie syryjskich uchodźców oraz społeczności przyjmujących ich w Jordanii, Libanie i w Regionie Kurdystanu.

Pandemia koronawirusa. Wzrost przemocy seksualnej w Kenii

Władze Kenii i organizacje humanitarne informują o wzroście liczby gwałtów i nadużyć seksualnych wobec dziewcząt od wprowadzenia restrykcji zw. z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szacuje się, że – od początku kryzysu koronawirusowego – 4,4 mln osób przyjmujących uchodźców, blisko milion syryjskich uchodźców z Syrii oraz 180 tys. irakijskich przesiedleńców na terenie Regionu Kurdystanu żyje poniżej granicy ubóstwa. 

Jak zaznaczono w raporcie, dobre wypracowanie systemów rejestracji uchodźców oraz dostarczania pieniędzy – jeszcze przed pandemią COVID-19 – umożliwiło organizacjom, takim jak UNHCR szybkie odpowiadanie na potrzeby najbardziej narażonych na biedę. Jednak skala problemu jest na tyle poważna, że – jak alarmują Bank Światowy i UNHCR – w 2021 roku środki pomocowe muszą wzrosnąć. 

„To jest jak wojna”


Nasilający się kryzys zmusza młodych ludzi do podejmowania się dodatkowych prac, często kosztem edukacji. – Miałem dwanaście lat, kiedy zacząłem pracować i nadal pracuję – wyznał Syryjczyk Abdel Nasser Mohomad Al Mahmoud w rozmowie z oenzetowską agencją ds. uchodźców. Gdy jego ojciec stracił pracę z powodu kryzysu wywołanego pandemią, młody Abdel Nasser przejął rolę głównego żywiciela rodziny. Już wcześniej zajmował się zbieraniem przedmiotów nadających się do recyklingu. Jednak w czasie pandemii musiał znaleźć dodatkowe zajęcie. – Teraz jest mniej ofert, więc zacząłem pracować z rolnikami, sadząc drzewa cytrusowe – opowiadał.

ONZ: Nadchodzi „pandemia głodu”. „Potrzebne jest globalne zawieszenie broni”

W 2020 r. świat będzie zmagać się nie tylko z pandemią wirusa, ale i „pandemią głodu” – ostrzegł szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP)...

zobacz więcej

Jego rodzina uciekła z Syrii z powodu ataków w 2013 roku. Teraz musi się zmagać z innym trudnościami. – Jesteśmy w innej walce. To jest jak wojna. Głód zabija ludzi. Ta sytuacja i patrzenie na moje głodujące dzieci to jest głęboka tragedia – oceniła Ayoush Yassin Al Ali, matka Abdela Nassera.

Rodzina otrzymuje pomoc finansową, ale nie jest ona jednak wystarczająca. – UNHCR nam pomaga, ale to nie pokrywa kosztów tygodniowego wyżywienia – zauważyła kobieta. – Nie ma żadnej pracy, więc lepiej, jeśli pomogę moim rodzicom, niż pójdę do szkoły – stwierdził młody Syryjczyk.

Według raportu, działania podejmowane m.in. przez regionalne rządy wpływają na zmniejszenie negatywnych skutków pandemii. Nie są one jednak wystarczające, aby zaspokoić wszystkie potrzeby uchodźców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej