RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Godzina policyjna w sylwestra. Rząd Portugalii zmienia decyzję

Godzina policyjna będzie obowiązywać od 23:00 31 grudnia do 5:00 1 stycznia 2021 roku (fot. Rita Franca/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Godzina policyjna będzie obowiązywać od 23:00 31 grudnia do 5:00 1 stycznia 2021 roku (fot. Rita Franca/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Godzina policyjna w Portugalii będzie obowiązywać od godz. 23:00 31 grudnia do rana 1 stycznia – poinformował w czwartek portugalski premier Antonio Costa. Rząd tego kraju wprowadza kolejne środki ostrożności, aby obniżyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas świętowania Nowego Roku.

Święto patrona Lizbony bez śpiewów i tańców. Portugalczycy odcięci od tradycji [WIDEO]

Obchody dedykowane patronowi Lizbony – św. Antoniemu zostały przesunięte na 2021 rok. Tradycyjnie Portugalczycy już w wigilię dnia jego wspomnienia...

zobacz więcej

– Zaraz po Bożym Narodzeniu musimy podjąć maksymalne środki ostrożności, aby uniknąć tego, że zwiększone ryzyko w czasie świątecznych zgromadzeń może znacząco wzrosnąć na początku roku. Tak więc, w przeciwieństwie do tego, co przewidywaliśmy 15 dni temu, musimy całkowicie odciąć się od obchodów Nowego Roku – powiedział Costa po wideokonferencji z ministrami. Poinformował też, że wprowadzony będzie zakaz wychodzenia z domów między godz. 13:00 a 5:00 rano od 1 do 3 stycznia.

Dwa tygodnie temu Costa zapowiedział, że ludzie będą mogli w noc sylwestrową przebywać poza domem do godziny 2:00 w nocy. Jednak w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną w kraju zmienił decyzję i zaostrzył restrykcje. – Liczba przypadków zakażenia w tygodniu spada, ale nie tak szybko, jak wcześniej – powiedział Costa.

Premier Portugalii zaznaczył, że rząd zdecydował zaostrzyć środki w sylwestra, więc w święta Bożego Narodzenia nie będą one tak surowe. W tym czasie nie będzie ograniczeń dotyczących spotkań. Jedyne zalecenie dotyczy unikania słabo wentylowanych miejsc oraz noszenia maseczek podczas spotkań rodzinnych, jeśli będzie to możliwe.

– Musimy pozostać przy stole tak długo jak to konieczne; musimy unikać zamkniętych i słabo wentylowanych przestrzeni; musimy używać maseczki tak długo jak to możliwe – mówił Costa. – Bożonarodzeniowe świętowanie musi być przeprowadzone z największą ostrożnością.

Rząd Portugalii przedłużył też stan wyjątkowy od 24 grudnia do 7 stycznia.

źródło:
Zobacz więcej