RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Odeszła z PO, gdy skręcili w lewo: To był koniec frakcji konserwatywnej

Marek Biernacki, Bogdan Zdrojewski, Andrzej Olechowski (fot. arch.PAP/R.Pietruszka, L.Szymański, M.Kmieciński)
Marek Biernacki, Bogdan Zdrojewski, Andrzej Olechowski (fot. arch.PAP/R.Pietruszka, L.Szymański, M.Kmieciński)

– Do Platformy kilka lat temu ideologicznie przekonał mnie Grzegorz Schetyna – przyznaje portalowi tvp.info Aleksandra Wasilewska, była działaczka PO. Zaznacza, że później niektórych konserwatystów się pozbyto (np. Marka Biernackiego), inni sami odeszli (np. Andrzej Olechowski), a w ich miejsce zaczęły się pojawiać skrajnie lewicowe postaci jak Barbara Nowacka. Przyznaje, że nieliczni konserwatyści są jeszcze w PO, ale milczą. – Ludzie broniący tradycji nie mogą przecież wspierać aborcji na życzenie i bezczeszczenia kościołów – zaznacza.

Schetyna o aborcji. „Wszyscy tego chcemy”

Platforma Obywatelska powinna mieć inicjatywę, jak rozwiązać problem wokół aborcji, pomysł na referendum może być przykładem takiej inicjatywy –...

zobacz więcej

Portal tvp.info: Jeden z założycieli PO Andrzej Olechowski w wywiadzie dla „Wprost” powiedział, że „gdy PiS przegra, wdepniemy w PO, a do tego nie można dopuścić”. Z kolei senator Platformy Bogdan Zdrojewski przyznał Interii, że jego partia „rzuca się od ściany do ściany” i stała się „formacją trochę nijaką”.

Aleksandra Wasilewska: Do Platformy kilka lat temu ideologicznie przekonał mnie  Grzegorz Schetyna. Przejmując władzę, wprost mówił, że należy przywrócić liberalny konserwatyzm w Platformie, że to jest równoważna część tej partii. Mówił, że to jest droga do wygranych wyborów. Ostatecznie poddał się. Schetyna zdecydował się wyrzucić pana Marka Biernackiego z Platformy – doskonałego specjalistę w aspekcie spraw wewnętrznych.

Natomiast przyjął do Koalicji Obywatelskiej dosyć słabą, co do pozycji, ale bardzo zdecydowaną, co do skrajnie lewicowej ideologii  Barbarę Nowacką.

W międzyczasie następował rozpad PO – odeszła część konserwatystów – jak Jan Libicki,  Jacek Tomczak, czy wcześniej Marek Biernacki. Właśnie wówczas to był koniec frakcji konserwatywnej w Platformie.

Czytaj także:  Borys Budka twardo za aborcją

Portal tvp.info: Bogdan Zdrojewski również przyznał, że ciężko było mu pogodzić się z pozbywaniem się konserwatywnej części PO oraz odejściami takich osób jak Maciej Płażyński, Andrzej Olechowski, Zyta Gilowska czy Jan Rokita.

Hipokryzja „Wyborczej”. Zobacz, jak „ujawniali wrażliwe dane” polityków

Dziennikarze TVP Info ustalili, że Marta Lempart ma koronawirusa, a „Gazeta Wyborcza” rozpętała medialną burzę. „Czy dane chorych są bezpieczne?” –...

zobacz więcej

Konserwatyści wciąż są co prawda wewnątrz PO, ale praktycznie milczą w kluczowych tematach, takich jak chociażby zagrożenie federalizacją Unii. Nie buntują się rozporządzeniu UE w kwestii praworządności, gdyż mieliby żywych wrogów wewnątrz Platformy, od której politycznie są uzależnieni.

Sporadyczna krytyka, czy też pęknięcia jednak następują. Wypowiedzi Bogdana Zdrojewskiego o słabej Platformie czy w podobnym tonie Andrzeja Olechowskiego jednak się pojawiały.  Jan Rokita już dawno zrozumiał, w którym kierunku podąża Platforma.

Bezmyślne hasło anty–pis totalnej opozycji, a od niedawna frontowe hasło Strajku Kobiet, pod którym podpisywali się najważniejsi politycy PO, są nie do przyjęcia dla umiarkowanych konserwatystów. Ludzie broniący tradycji, również polskiej mentalności chrześcijaństwa, nie mogą przecież wspierać aborcji na życzenie, bezczeszczenia kościołów i nabożeństw.

Portal tvp.info: W jednym z wpisów na Twitterze podkreślała pani, że nie potrafi uwierzyć, jak stanowczo Platforma kręci w Brukseli bat na Polskę.

Platforma skręciła w lewo? Zdrojewski: Staliśmy się formacją nijaką

Wieloletni polityk PO i senator tej partii Bogdan Zdrojewski ocenił, że z partii „rzucającej się od ściany do ściany”, Platforma stała się...

zobacz więcej

Odpowiedź Platformy wobec rozporządzenia Parlamentu Europejskiego jest zdradą interesu Polski.

Bez względu na to, czy aktualna władza realizuje nasze spojrzenie na rozwój, nasze postulaty w sądownictwie, czy edukacji – mamy w Polsce demokrację. Naród wybrał władzę. I mamy obowiązek to uszanować. Zmienić władzę można wyłącznie poprzez demokratyczne wybory. Tego opozycja nie chce zaakceptować i ucieka się do użycia szantażu finansowego wobec tego rządu.

Opozycja nie bierze pod uwagę istotnego faktu – taki bat na polski rząd pozostanie. Bez względu na to, kto rządzi w Warszawie. W ten sposób bogate państwa Unii Europejskiej będą mogły stosować finansowy szantaż, by podporządkowywać swoim jurysdykcjom każdy demokratycznie wybrany rząd. Platforma zapomina, że Unia Europejska miała być partnerstwem niezależnych, wolnych, różnych tożsamościowo państw. I to było jej pięknem i wartością.

Portal tvp.info: A jak ocenia pani wspomnianą postawę Andrzeja Halickiego?

Warto zadawać pytania dlaczego Andrzej Halicki – do niedawna przyjaciel Grzegorza Schetyny – wspiera  antypolskie rozporządzenia, dlaczego konserwatyści nie podnoszą buntu? Grzegorz Schetyna wiele miesięcy temu ukarał europosłów PO głosujących za art. 7 traktatu. Dzisiaj  Andrzej Halicki stoi na pierwszej linii w podległości przed apodyktycznymi decyzjami Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także:  Platforma zmienia deklarację ideową

Platforma utraciła swoje wartości? Odwróciła się od wizji kraju, jakiej chcieli jej założyciele? Gdy głośno zaczęła pani mówić, że kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zakończy się katastrofą, pani również szybko się pozbyto.

Platforma kłóci się o aborcję. Kierwiński uderza w Schetynę

Platforma Obywatelska ostro krytykuje PiS ws. aborcji. Sama nie ujawnia jednak, jakie jest ich stanowisko w tej sprawie. Były lider PO Grzegorz...

zobacz więcej

Wiele miesięcy temu pytałam polityków Platformy, gdzie plasuje się ta partia, czy jest to lewica, czy prawica w Polsce. Zazwyczaj otrzymywałam klasyczne odpowiedzi. Mówili, iż dzisiaj można już tylko mówić o narodowych konserwatystach i liberalnej demokracji. Zarówno te pytania, jak i odpowiedzi, padały na długo przed kolejnymi przegranymi Platformy, przed zmianą przewodniczącego, przed tym, co dzisiaj obserwujemy w odniesieniu do praworządności.

Mówię o tym, gdyż wydaje mi się to sednem dzisiejszej postawy PO. Politycy Platformy chcieliby reprezentować nowoczesne spojrzenie na rzeczywistość. Niestety zapominają o wartościach istotnych dla większości Polaków. Wydaje się, że dzisiaj Platforma podąża za pieniądzem, jest zachłyśnięta tzw. bogatym Zachodem, zatracając to, czym się wyróżniamy i co jest dla nas cenne. A więc wrodzoną potrzebę suwerenności i wolności. Honor powinien być aspektem równoważnym wobec siły pieniądza.

Portal tvp.info: Reprezentuje pani opozycyjne centrum. Czy jest dzisiaj partia opozycyjna broniąca konserwatywnych wartości?

Jako człowiek opozycji, nie widzę na dzisiaj żadnej partii, która broniłaby moich wartości. PSL będąc w Europejskiej Partii Ludowej, jak widać, jest bardzo uzależniony od decyzji Donalda Tuska. Właściwie przedstawiają tę samą retorykę. Szkoda.

No i my, opozycyjni umiarkowani konserwatyści, jesteśmy w zawieszeniu. Między młotem a kowadłem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej