RAPORT

Wojna na Ukrainie

Uwolniono setki uczniów porwanych przez dżihadystów

Boko Haram często dokonuje porwań (fot. Pixabay)
Boko Haram często dokonuje porwań (fot. Pixabay)

344 uczniów porwanych przez dżihadystów z Boko Haram ze szkoły w północno-zachodniej Nigerii zostało uwolnionych – poinformowały władze stanu Katsina. Część uczniów jest nadal przetrzymywana przez porywaczy.

Co najmniej 70 zabitych, zniszczone domy, rzeź zwierząt. Atak w Nigerii

Co najmniej 70 zabitych, prawie wszystkie domy zniszczone, brutalna rzeź wszystkich zwierząt domowych. To tragiczny bilans ataku terrorystycznej...

zobacz więcej

Jak powiedział BBC rzecznik gubernatora Katsiny, Aminu Bello Masariego, wszyscy chłopcy są w dobrym stanie i zostali przetransportowani do miasta Katsina, stolicy stanu, gdzie odbiorą ich rodzice. Władze nie podały, jak doszło do uwolnienia.

Cytowany przez Agencję Reutera Masari powiedział, że uratowana została większość, ale nie wszyscy porwani. Agencja AFP podała, że część chłopców jest nadal z porywaczami. Rzecznik gubernatora zaznaczył jednak, że żaden z nich nie został zabity.

Do porwania doszło tydzień temu, w nocy z piątek na sobotę, kiedy ponad setka dżihadystów na motocyklach zaatakowała szkołę w mieście Kankara nieopodal granicy z Czadem.

Do ataku doszło setki kilometrów od terytoriów na północnym wschodzie kraju, gdzie zwykle atakują terroryści. Początkowo atak przypisano miejscowym bandytom, bo porwania dla okupu w regionie nie należą tam do rzadkości. Porwań dopuszczali się też dżihadyści z Boko Haram, którzy w 2014 r. porwali 276 uczennic liceum z Chibok w stanie Borno na północnym wschodzie kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej