RAPORT

Pogarda

CBA zatrzymało osiem osób z mafii paliwowej

Oprócz nowych zatrzymań postawiono zarzuty jednej osobie już przebywającej w więzieniu (fot. arch.PAP/A.Warżawa, zdjęcie ilustracyjne)
Oprócz nowych zatrzymań postawiono zarzuty jednej osobie już przebywającej w więzieniu (fot. arch.PAP/A.Warżawa, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w kilku województwach kolejne osiem osób, które w latach 2013-18 brały udział w tzw. mafii paliwowej wyłudzającej podatki na ok. 308 mln zł w ramach tzw. karuzeli podatkowej.

Wyprali 85 milionów. CBA zatrzymało dwa „słupy”

Funkcjonariusze CBA zatrzymali dwa „słupy” w ramach śledztwa dotyczącego funkcjonowania mafii paliwowej – dowiedział się portal tvp.info. Z ustaleń...

zobacz więcej

Wydział komunikacji społecznej Biura podał, że zatrzymani przez funkcjonariuszy łódzkiej delegatury CBA kierowali kilkoma spółkami zajmującymi się fikcyjnym obrotem olejem smarowym. Oprócz Polski spółki zarejestrowane były w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Do tej pory w śledztwie prowadzonym wspólnie przez kilka delegatur   CBA   oraz Prokuraturę Regionalną w Białymstoku zarzuty usłyszało 120 osób – podało CBA. Oprócz nowych zatrzymań postawiono zarzuty jednej osobie już przebywającej w więzieniu w związku z inną sprawą.

Według śledczych od polskiej firmy kupowano olej smarowy i w ramach karuzeli podatkowej przepuszczano go przez zagraniczne spółki. Następnie sprowadzano go z powrotem do kraju bez regulowania zobowiązań podatkowych.

CBA ocenia, że uszczuplenia podatku VAT oraz podatku akcyzowego wyniosły około 308 mln zł.

Białostocka prokuratura regionalna postawiła zatrzymanym przez CBA zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz narażenia na uszczuplenie i uszczuplenia należności Skarbu Państwa na tę kwotę – poinformował wydział.

Czterech  zatrzymanych  trafiło na trzy miesiące do aresztu, a pozostałym prokurator wyznaczył wolnościowe środki zapobiegawcze – podało CBA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej