RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Władze Chin chcą zaszczepić 50 mln ludzi przed Chińskim Nowym Rokiem

Jednymi z pierwszych zaszczepionych mają być lekarze i pielęgniarki (fot. PAP/EPA/WU HONG)
Jednymi z pierwszych zaszczepionych mają być lekarze i pielęgniarki (fot. PAP/EPA/WU HONG)

Władze Chin zamierzają zaszczepić 50 mln osób z grup wysokiego ryzyka przeciw COVID-19 przed przypadającym w lutym Chińskim Nowym Rokiem i związanym z nim okresem nasilenia krajowych podróży – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

W USA zatwierdzono kolejną szczepionkę na COVID-19

Szczepionka firmy Moderna uzyskała pozytywną rekomendację komisji doradczej amerykańskiej federalnej Agencji Żywności i Leków. Prawdopodobnie już w...

zobacz więcej

Według tej gazety urzędnicy centrów kontroli chorób w całym kraju dostali polecenie rozpoczęcia przygotowań do masowych szczepień. Wśród pierwszych zaszczepionych mają być lekarze i pielęgniarki.

Zaznajomiony z planem ekspert medyczny powiedział „SCMP”, że użytych zostanie 100 mln dawek specyfików opracowanych przez chińskie firmy Sinopharm i Sinovac. Rozmówca zastrzegł anonimowość, ponieważ zamiarów tych nie podano jeszcze do wiadomości publicznej.

Pierwsze 50 mln dawek przed 15 stycznia


Program masowych szczepień przed Chińskim Nowym Rokiem ma się rozpocząć wkrótce , ale konkretne terminy będą się różniły w zależności od prowincji. Pierwsze 50 mln dawek ma być użytych przed 15 stycznia, a drugie dawki do 5 lutego – podał hongkoński dziennik.

Do grup o wysokim priorytecie zalicza się w Chinach  pracowników służby zdrowia, policjantów, strażaków, celników oraz pracowników branży transportowej i logistycznej.

Szczepienia zmniejszą ryzyko


Szczepienia mają zmniejszyć ryzyko rozniesienia koronawirusa po kraju w rozpoczynającym się 11 lutego okresie świątecznym.
Chiński Nowy Rok jest tradycyjnie czasem nasilonego ruchu pasażerskiego, gdy setki milionów Chińczyków wracają do rodzinnych miejscowości, by spotkać się z krewnymi.

Chińskie władze dopuściły wcześniej do kryzysowego wykorzystania dwie eksperymentalne szczepionki Sinopharmu i jedną Sinovacu, a także specyfik opracowany przez firmę CanSino Biologic do użycia w wojsku, choć próby kliniczne tych preparatów nie były jeszcze zakończone. Sinopharm ogłosił w listopadzie, że jego szczepionki otrzymało w ramach programu kryzysowego prawie milion osób.

źródło:

Zobacz więcej