RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gwiazda Betlejemska przed Bożym Narodzeniem. Pierwszy raz od 800 lat

Gdzie szukać Gwiazdy Betlejemskiej? (fot.  Soner Kilinc/Anadolu Agency/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Gdzie szukać Gwiazdy Betlejemskiej? (fot. Soner Kilinc/Anadolu Agency/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Cztery dni przed Bożym Narodzeniem na niebie widoczne będzie niezwykłe zjawisko, nazywane przez ekspertów „wielką koniunkcją”. Dwie największe planety Układu Słonecznego, Jowisz i Saturn, patrząc z Ziemi, znajdą się w jednej linii, przypominając wielką gwiazdę. Poprzednio taką sytuację można było zaobserwować w 1226 r.

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia dochodzą do nas wieści o wyjątkowej „bożonarodzeniowej gwieździe”, która ma zwiastować narodziny Chrystusa.

Legenda, za którą podążali mędrcy ze Wschodu

Boże Narodzenie: święta coraz bliżej. Czy jest szansa na śnieg?

Święta Bożego Narodzenia już za 10 dni. Dziś w niektórych miejscach kraju będzie nawet 7 st. na plusie. Czy to oznacza, że na Boże Narodzenie 2020...

zobacz więcej

Jak głosi Ewangelia św. Mateusza, po narodzinach Jezusa wzeszła jasna gwiazda, za którą udali się mędrcy w poszukiwaniu Dzieciątka, by oddać mu hołd. Od wieków astonomowie spekulują, czy była to kometa, wybuch supernowej, czy może koniunkcja dwóch planet.

Jedną z możliwości jest koniunkcja – pozorne przejście dwóch lub więcej ciał niebieskich. Szczególnym zjawiskiem jest tu „wielka koniunkcja”, która dotyczy jedynie Jowisza i Saturna. Właśnie z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia w dniu grudniowego przesilenia: 21 dnia miesiąca, a więc chwilę przed świętami .

„Wielka koniunkcja” Jowisza i Saturna


Zdaniem astronomów odchylenie od siebie Jowisza i Saturna będzie wynosiło jedną dziesiątą stopnia. To tyle, co grubość wykałaczki na wyciągnięcie ręki – podkreślają eksperci.

Zobacz także: Internauci oburzeni laicyzacją świąt w Warszawie


Ostatnio „wielką koniunkcję” można było zaobserwować 4 marca 1226 r.

Awantura o karty świąteczne. „Trzaskowski wpisuje się w wojnę światopoglądową”

Informując o akcji „Warszawskie Kolędowanie” stołeczny ratusz pokazał grafikę, na której nie sposób doszukać się jakichkolwiek symboli religijnych....

zobacz więcej

Co ciekawe, istnieje teoria, że także pierwotna Gwiazda Betlejemska, za którą podążali mędrcy ze Wschodu, była w istocie koniunkcją Jowisza i Saturna. Z obliczeń astronomów wynika, że mogło do niej dojść w tym samym czasie.

Gdzie szukać Gwiazdy Betlejemskiej?


Temu wydarzeniu będzie można się przyjrzeć przez cały świąteczny tydzień – ale szczególnie wieczorem w najbliższy poniedziałek. Po zachodzie Słońca Jowisz i Saturn są około 20 stopni nad horyzontem, później szybko zachodzą.

Koniunkcję można oglądać także online dzięki Obserwatorium Astronomicznemu w Truszczynach koło Działdowa.

źródło:
Zobacz więcej