RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zatrzymano członków gangu, który zarobił 30 mln zł na fikcyjnych fakturach

Oszuści zarobili dzisiątki milionów złotych (fot. CBŚP)
Oszuści zarobili dzisiątki milionów złotych (fot. CBŚP)

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali dwie osoby zamieszane w działalność gangu, który pozorując działalność usługową oraz handel m.in. złotem i kawą, wyłudził kilkadziesiąt mln zł. To jeden z kilku wątków śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Z ustaleń śledczych wynika, że vatsterzy wystawili fikcyjne faktury o wartości ponad 300 mln zł. Tylko na tej „usłudze” mogli zarobić nawet 30 mln zł.

Wpadli klienci gangu sprzedającego fikcyjne faktury m.in. do wyłudzania podatku VAT

Blisko 100 funkcjonariuszy CBŚP i KAS wzięło udział w obławie na członków gangu wyłudzającego VAT. Zatrzymano 21 osób, którym szczecińskie „pezety”...

zobacz więcej

Ostatnie zatrzymania mają pomóc śledczym w zamknięciu wspomnianego wątku dotyczącego handlu fikcyjnymi fakturami. – Jak wynika z materiału dowodowego, osoby uprawnione do reprezentacji poszczególnych podmiotów przekazywały pieniądze za wystawienie nieprawdziwych dokumentów, a następnie zwrotnie przyjmowały określone środki pieniężne z potrąceniem prowizji. Ustalenia wskazują, że przekazano w ten sposób blisko 30 milionów złotych – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnych i karno-skarbowych, a jeden z nich dodatkowo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za te przestępstwa grozi do 15 lat więzienia. Na wniosek prokuratury, jeden z podejrzanych został aresztowany na trzy miesiące. Drugi został zwolniony do domu za poręczeniem majątkowym w wysokości 50 tys. zł.

Wirtualna elektronika, realne wyłudzenia. Kolejni vatsterzy zatrzymani

Śląscy policjanci wespół z funkcjonariuszami KAS z Olsztyna zatrzymali kolejne cztery osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzania podatku VAT na...

zobacz więcej

Wirtualne historie

Prowadzone od marca 2016 r. śledztwo Prokuratury Regionalnej w Łodzi dotyczy gangu vatsterów, którzy do swoich oszustw wykorzystywali zaawansowane technologie komputerowe. Dla uwiarygodnienia autentycznej działalności, członkowie grupy wytwarzali i przesyłali droga elektroniczną nie tylko fikcyjne faktury, ale pisali maile dotyczące np. zapytań o ofertę czy zamówień między firmami zamieszanymi w przekręt.

Dodatkowym działaniem było pilnowanie, aby pomiędzy wspomnianymi podmiotami dokonywano stosownych przelewów. Pieniądze transferowano między firmami z Polski, Czech, Niemiec i Litwy. Choć podmioty te wykazywały pokaźne obroty, w rzeczywistości nie zatrudniały pracowników, nie posiadały odpowiedniego zaplecza logistycznego (jak np. magazyny czy ciężarówki), a ich siedziby mieściły się w tzw. wirtualnych biurach lub były wynajęte na krótki czas. W dodatku właścicielami lub przedstawicielami tych firm były „słupy”, nie prowadzący w przeszłości żadnej działalności, nie wspominając już o jakimkolwiek majątku.

Mimo że ruch na kontach był rzeczywisty, to jednak nikt nie ponosił żadnych kosztów, poza zapłatą za fikcyjne faktury. Pieniądze wracały później do ich właścicieli.

„Vatsterzy” robili milionowe przekręty nawet na jajkach z niespodzianką

Były milioner z listy najbogatszych Polaków, producent popularnych chrupek i były oficer Służby Bezpieczeństwa to czołowe postacie z grupy...

zobacz więcej

Miliony na biżuterii i kawie

Prokuratura ustaliła, że członkowie grupy dokonywali wyłudzeń podatku VAT za pomocą tzw. karuzeli podatkowej, gdzie towar (głównie kawa) był eksportowany przez polskie firmy ze stawką VAT 0% poza granice kraju do kupca na Litwie, kontrolowanego przez vatsterów. Z Litwy towar eksportowano do Polski, oczywiście także do firm związanych z gangiem, a pełniących rolę tzw. „znikających podatników”. Z nich zaś do prawdziwych dystrybutorów.

Członkowie grupy w podobny sposób legalizowali sprowadzaną do kraju złotą biżuterię. Po kilku fikcyjnych transakcjach, kosztowności trafiały do firmy-bufora, skąd następowała już faktyczna sprzedaż do kolejnego podmiotu, który zbywał towar kolejnym przedsiębiorstwom.

Według śledczych, członkowie gangu wystawili fikcyjne faktury na ponad 309 mln zł, dzięki czemu oszuści zarobili kilkadziesiąt mln zł.

W 2019 r. do Sądu Okręgowego w Kaliszu trafił, liczący niemal 1,5 tys. stron, akt oskarżenia przeciwko 18 vatsterom. W październiku br. oskarżeniem objęto kolejnych pięć osób.

źródło:
Zobacz więcej