RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ferie z TVP”. Specjalny projekt dla dzieci i młodzieży

Programy rozrywkowe i edukacyjne oraz ciekawe filmy znajdą się w nowej ofercie programowej, przygotowanej przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Ambasadorką projektu jest Roksana Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior w 2018 roku. „Ferie z TVP” dostępne będą na antenach Telewizji Polskiej, w serwisie vod.tvp.pl, na stronie ferie.tvp.pl oraz na platformie hybrydowej już od 4 stycznia 2021 roku.

Rządowe wsparcie na zakup komputerów dla dzieci z rodzin rolniczych

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda ogłosił program wsparcia finansowego na zakup komputerów dla dzieci z rodzin rolniczych. Do 30...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szczegóły oferty programowej „Ferie z TVP” przedstawiono w czwartek podczas konferencji prasowej z udziałem prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka i sekretarz stanu w MEN Marzeny Machałek.

– „Ferie z TVP” to wyjątkowy projekt adresowany do dzieci i młodzieży. Jestem przekonany, że dzięki swej nowoczesnej i interaktywnej formule podbije on serca naszych młodych widzów i raz na zawsze rozprawi się ze stereotypem, że ferie spędzone w domu muszą być nudne – powiedział Jacek Kurski.

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki zachęcał „do skorzystania z tej znakomitej propozycji programowej, która pozwoli dzieciom i młodzieży odpocząć po trudnych tygodniach nauczania zdalnego”. – Razem możemy pokonać tę pandemię, spędzając czas w domu, bo taka jest niestety konieczność, bo zdrowie nas wszystkich jest najważniejsze – zaznaczył Przemysław Czarnek.

„Ferie z TVP”


Widzowie w wieku od 4 do 10 lat znajdą coś dla siebie w TVP ABC, gdzie codziennie od 8:00 do 13.00 emitowane będą audycje specjalnie dla nich. Pojawi się nowy program „Ugotuj nam bajkę”, a także animacje: „Cleo i Cuqin”, „Tru i Tęczowe Królestwo” oraz „Ptyś i Bill”.

Egzaminy podczas pandemii będą łatwiejsze. MEN obniża wymagania

Zakres wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu ósmoklasisty w przyszłym roku będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. – powiedział w czwartek...

zobacz więcej

Programy dedykowane młodzieży szkolnej powyżej 10. roku życia dostępne będą codziennie od godz. 8:00 do 13:00 w ramach pasma wspólnego TVP3. W ofercie znalazły się filmy, seriale oraz wyjątkowe audycje tematyczne o profilu edukacyjnym i lifestylowym.

Ogólnopolskie pasmo „Ferie z TVP” dostępne będzie równolegle na platformie vod.tvp.pl w kanałach TVP3 oraz w serwisie TVP Stream. Dodatkowo uruchomiony zostanie specjalny kanał wirtualny „Ferie z TVP” dostępny na stronie ferie.tvp.pl i w ramach serwisu TVP Stream oraz na platformie hybrydowej HbbTV Telewizji Polskiej, gdzie prezentowane treści będzie można oglądać w jakości HD.

Programy dla dzieci i młodzieży


Każdy dzień ferii rozpocznie się odcinkiem jednego z dwóch młodzieżowych seriali: „Znajdź mnie w Paryżu” lub „Nowych legend o Małpim Królu”. Pierwszy z nich ukazuje losy żyjącej na początku XX wieku rosyjskiej księżniczki, która po wstąpieniu do słynnej paryskiej szkoły baletowej, za sprawą niezwykłych zdolności swojego chłopaka, przenosi się w czasie do roku 2018. Fabuła drugiego inspirowana jest chińską powieścią „Podróż na zachód” i opowiada historię tajemniczej kobiety, która podejmuje próbę uwolnienia uwięzionego od 500 lat Małpiego Króla.

Od godz. 9:00 będzie można oglądać 20-minutowe programy edukacyjne. Trwający dwie godziny blok składać się będzie z autorskich produkcji Telewizji Polskiej.

W programie „Piłkarskie ABC” prowadzący przybliżą sylwetki najlepszych piłkarzy świata oraz tajniki szkółek najsłynniejszych klubów polskiej Ekstraklasy.

W ramach „Strefy ruchu” będą pokazywane ćwiczenia aktywizujące konkretne partie mięśni. Treningi będą dotyczyć głównie mięśni podtrzymujących kręgosłup i zapewniających prawidłową postawę ciała.

Rządowe wsparcie dla nauczycieli. „To największa kwota w historii”

Tak jak zapowiadaliśmy, przekazujemy kolejne, tym razem ok. 300 mln zł, tym razem na zakup sprzętu niezbędnego do tego, aby nauka zdalna była jak...

zobacz więcej

Podczas programu „Poczuj rytm” – w rytmie popularnych piosenek polskich i zagranicznych – będzie można zapoznać się z najpopularniejszymi tańcami.

Nie zabraknie różnych kreatywnych pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Inspiracje będzie można zaczerpnąć z programu „Wkręć się w to!”.

Młodzi widzowie będą też mogli odwiedzić zdalnie muzea i galerie sztuki, a to w ramach programu „Zaczarowany świat sztuki!”. Będzie też można dotrzeć do miejsc niedostępnych – pracowni konserwatorskich, muzealnych piwnic i magazynów.

„e-MOCje” – to program poradnikowy poświęcony problemom psychologicznym dzieci i młodzieży. Każdy odcinek poświęcony będzie przedstawieniu konkretnego problemu, omówieniu jego przyczyn, analizie towarzyszących mu emocji oraz wspólnemu opracowaniu możliwych rozwiązań. Tematy, które zostaną poruszone to m.in. nuda, wzrost poziomu lęku i poczucia zagrożenia we współczesnym świecie, cyberprzemoc oraz trudne sytuacje w rodzinach dysfunkcyjnych.

Każdy dzień „Ferii z TVP” zakończy się emitowanym na antenie TVP3 familijnym filmem fabularnym. Do ferii przygotowuje się również TVP Kultura, która w ramach specjalnego pasma serialowego wyemituje filmowe realizacje lektur szkolnych. Nie zabraknie też codziennych audycji poświęconych dziedzinom sztuki, które oglądać będzie można na platformie TVP Kultura2.

źródło:
Zobacz więcej