RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie? „Nigdy tego nie zrobią” [WIDEO]

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że „to nie jest dobry moment” na nadanie jednej z ulic stolicy imienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Oni tego nie chcą zrobić, oni nigdy tego nie zrobią. To, że Trzaskowski obiecywał w kampanii wyborczej ulicę, było tylko grą polityczną, przypodobaniem się wyborcom Lecha Kaczyńskiego. Na pewno nigdy tego nie chciał zrobić i nie zrobi. W tym momencie tylko szuka wytłumaczenia, dlaczego tego nie robi. Dziś nie zrobi ulicy, bo będzie śnieg, a później będzie wiosna – powiedział tvp.info poseł PiS Robert Telus.

Trzaskowski: ulica Lecha i Marii Kaczyńskich mogłaby być, ale nie teraz

Rafał Trzaskowski wielokrotnie deklarował chęć nadania jednej z warszawskich ulic imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wielokrotnie z się z tej...

zobacz więcej

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski: To nie jest dobry moment na ulicę Marii i Lecha Kaczyńskich


Trzaskowski już 2,5 roku temu w kampanii samorządowej mówił, że tragicznie zmarły prezydent zasługuje na swoją ulicę w stolicy. W kampanii prezydenckiej zapewniał, że postara się o to po wyborach. Tak się jednak nie stało. „Rozmawiałem na ten temat z radnymi Koalicji Obywatelskiej, bo to radni podejmują decyzję i radni jasno mówili, że nie ma w tej chwili zgody, w momencie kiedy kobiety są bite pałkami na ulicach, kiedy jest tego typu atmosfera, na wyciągnięcie ręki, jeżeli chodzi o gest pojednania. Dlatego, że w tej chwili trzeba przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby ta władza zachowywała się w zupełnie inny sposób. (…) Uważam, że na końcu taka decyzja, żeby Maria i Lech Kaczyńscy mieli w Warszawie ulicę, jest słuszna, ale podzielam tę diagnozę, że to nie jest dobry moment” – tłumaczył ostatnio w TVN24.

Robert Telus z PiS: Trzaskowski szuka winnych, żeby zrzucić z siebie odpowiedzialność


– On teraz szuka winnych, żeby z siebie zrzucić odpowiedzialność. Przecież to normalne, że żaden radny ich koalicji nie zrobi nic przeciwko Trzaskowskiemu, każdy zagłosuje jak Trzaskowski każe. Jeżeli Trzaskowski powiedziałby, że taka ulica jest potrzebna, to oni zagłosowaliby za nią. To tylko i wyłącznie jego gra – skomentował kluczenie prezydenta Warszawy w sprawie ulicy śp. pary prezydenckiej poseł Telus z Prawa i Sprawiedliwości.

Mirosław Suchoń z KO: Inicjatywa już była, ale musimy się teraz skupić na walce z pandemią


– Ja przypomnę, że zgodnie z obietnicą taka inicjatywa już była. Ona została odrzucona przez Radę Warszawy. Warto też pamiętać, że dzisiaj jest ostatni moment, aby rozmawiać o takich rzeczach jak nazwy ulic. Dzisiaj musimy skupić się na walce ze skutkami pandemii – stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie ma wpływu na radnych KO? – W Koalicji Obywatelskiej to nie jest tak jak w PiS, że jak zagra w tym przypadku prezydent miasta, a w przypadku PiS-u prezes partii, tak wszyscy będą tańczyć. To są osoby, które zostały wybrane przez mieszkańców, reprezentują mieszkańców, a nie jak w PiS reprezentują władzę i kumpli politycznych – odpowiedział poseł Suchoń.

Ile razy Trzaskowski zmieniał terminy ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego? Kalendarium

Rafał Trzaskowski wielokrotnie wypowiadał się na temat nadania jednej z warszawskich ulic imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wciąż jednak nie...

zobacz więcej

Kazimierz Smoliński z PiS: Wstyd i hańba, że prezydent Warszawy nie potrafi się wznieść ponad podziały


– To jest wstyd i hańba, że prezydent Warszawy nie potrafi wznieść się ponad jakiekolwiek podziały polityczne i uhonorować tragicznie zmarłego prezydenta Warszawy, prezydenta RP, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości. Kto bardziej zasłużony jest dla Warszawy ze współczesnych osób niż Lech Kaczyński? To jest skandal. Przed wyborami ówczesny kandydat Trzaskowski mówił, że zrobi wszystko, aby ta ulica była. Zwłaszcza jak jego szanse wzrastały, a po wyborach zasłania się radą, radnymi. To naprawdę niskie – ocenił poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Dariusz Wieczorek z SLD: Trzaskowski powinien zrealizować obietnicę


– Ja myślę, że tę obietnicę powinien zrealizować. Zależy ona oczywiście od Rady Warszawy i decyzji radnych, ale raczej w tej sprawie powinno dojść do konsensusu. Namawialibyśmy, żeby z tego wielkiej polityki nie robić, tylko to po prostu zrealizować. To są sprawy, które musi rozstrzygać samorząd Warszawy – argumentował poseł Lewicy Dariusz Wieczorek. Czy można zasłaniać się walką ze skutkami pandemii koronawirusa? – Prawda jest taka, że administracja Miasta Stołecznego Warszawy jest ogromna i akurat sam prezydent podejmuje strategiczne decyzje. Wykonawczo zarządzają wydziały w urzędzie miasta, więc raczej na pandemię nie zwalałbym – mówił Wieczorek.

Dobromir Sośnierz z Konfederacji: Miglanc nie będzie dotrzymywał obietnic, na których realizację nie ma ochoty


– Przypomnę, że Rafał Trzaskowski w trakcie kampanii prezydenckiej między I a II turą, kiedy musiał zabiegać o głosy wyborców Krzysztofa Bosaka, zapowiadał, że chętnie pójdzie na Marsz Niepodległości, po czym go zakazał. Taki z niego miglanc. Naiwnym jest spodziewanie się, że Rafał Trzaskowski będzie dotrzymywał obietnic, na których realizację nie ma ochoty. Spodziewam się, że będzie używał różnych wykrętów, żeby ich nie dotrzymać – przewidywał poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz.

Jan Mosiński z PiS: Trzaskowski jest zakładnikiem lewicy i boi się gniewu Marty Lempart


– Rafał Trzaskowski jest zakładnikiem podpisanej karty LGBT ze strony lewicy i tego środowiska. Boi się, że jeżeli podjąłby decyzję o ulicy śp. Lecha Kaczyńskiego, to Platforma Obywatelska i on sam mieliby problemy w Warszawie, bo gniew Marty Lempart obróciłby się przeciwko niemu. Gdyby był silnym politykiem i stanowczym, za jakiego się uważa, to ta sprawa byłaby dawno już przeprowadzona, a Warszawa miałaby dziś w centrum miasta ulicę upamiętniającą śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego – przekonywał poseł PiS Jan Mosiński.

źródło:
Zobacz więcej