RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kwarantanna narodowa. Ministerstwo ogłasza szczegóły nowych obostrzeń

Od 28 grudnia do 17 stycznia będzie obowiązywać kwarantanna narodowa – poinformował na czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Oprócz obecnych obostrzeń, pojawią się kolejne. Zamknięte zostaną hotele i wyciągi narciarskie. Ponownie ograniczone zostanie funkcjonowanie galerii handlowych – otwarte pozostaną jedynie sklepy, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dodatkowo 31 grudnia będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się w godzinach od 19 do 6 rano dnia następnego.

Europa zamyka się na święta. Jak wygląda lockdown za granicą?

Niespełna 27 tys. nowych zakażeń koronawirusem, odnotowano minionej doby w Niemczech. Zapowiedziany przez Angela Merkel twardy lockdown przed...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Kwarantanna narodowa – kiedy i co to oznacza?


Adam Niedzielski ogłosił, że w najbliższych dniach zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa. Będzie obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia. Kwarantanna narodowa oznacza wprowadzenie dodatkowych obostrzeń.

Szef MZ podczas konferencji prasowej zaznaczył, że „same apele nie pomogą, same apele to za mało”. Zwracał jednocześnie uwagę na obostrzenia wprowadzone przez inne kraje Europy – w wielu z nich wprowadzono lockdown.

Kwarantanna narodowa w Polsce – nowe obostrzenia


Nowe zasady to:

- Zamknięcie hoteli na ruch służbowy. - Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii – wyjaśniał Adam Niedzielski. Hotele będą dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

- Ograniczanie w przemieszczaniu się od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 1 stycznia. Niedzielski pytany na konferencji, co to oznacza, odparł: – Uzasadnione są tylko wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, jak wyjście w jakimś innym takim celu, zawodowym na przykład. Chodzi o to, że musimy zostać w domu.

- Zamknięcie stoków narciarskich.

- Zamknięcie galerii handlowych, oprócz sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli m.in. sklepów spożywczych czy drogerii.

- 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

- Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

źródło:
Zobacz więcej