RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zaskakująca odpowiedź Putina. Zapytano go o szczepionkę na koronawirusa

Władimir Putin mówi o koronawirusie i Nord Stream 2 (fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV/ PAP/)
Władimir Putin mówi o koronawirusie i Nord Stream 2 (fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV/ PAP/)

Podczas corocznego spotkania z dziennikarzami prezydent Rosji Władimir Putin wskazał, że nie zaszczepi się jako jeden z pierwszych, bo pierwsze w kolejności są osoby starsze. – Trochę trudno uwierzyć w takie tłumaczenie – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info korespondent TVP w Moskwie Tomasz Jędruchów i dodaje, że szczepionkę przyjął już m.in. młodszy od lidera Rosji minister obrony Siergiej Szojgu. W czwartek z ust Putina padły też ważne słowa ws. cen gazu i Nord Stream 2.

Zmiana zainteresowanie szczepieniami w Rosji. „Wpływ ma na to cena”

Jeszcze miesiąc temu zaledwie 23 proc. mieszkańców Rosji było gotowych zaszczepić się przeciwko COVID-19. W ubiegłym tygodniu ruszyła akcja...

zobacz więcej

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że zaszczepi się na koronawirusa, gdy będzie to możliwe. Odpowiadając na pytania dziennikarzy ze swojej rezydencji w Nowoogariewie (na przedmieściach Moskwy) zastrzegł, że zdaniem specjalistów szczepionki są obecnie przeznaczone dla obywateli „w określonym przedziale wiekowym”. – Do takich jak ja szczepionki na razie nie doszły – stwierdził, nawiązując do swojego wieku (w październiku skończył 68 lat).

Zdradził, że jest zwolennikiem masowych szczepień. Wskazywał, że namawiają do tego eksperci na całym świecie. – Tylko masowe szczepienia są w stanie pokonać epidemię – stwierdził. – Nie widzę żadnych powodów, by się nie szczepić – mówił Putin przekonując, że wyprodukowana w Rosji szczepionka jest bezpieczna, skuteczna i nie odnotowano ani jednego poważnego przypadku efektów ubocznych.

Zobacz także:   Nawalny opublikował zdjęcia

Korespondent TVP Tomasz Jędruchów podkreśla, że po raz pierwszy mogliśmy oficjalnie usłyszeć, że Rosja nie ma wystarczających mocy, by „zapewnić masową produkcję opracowanej w tym kraju szczepionki”.

– Takie sugestie pojawiały się od wielu tygodni. W praktyce oznacza to, że Rosja będzie musiała skorzystać z pomocy zagranicznych laboratoriów albo wyłożyć konkretne środki finansowe na zakup potrzebnych urządzeń – zaznacza Jędruchów.

Jest ważny wyrok TSUE. „Krzykacze z opozycji nie mieli racji”

Polska wygrała z Holandią w TSUE. Unijni sędziowie zdecydowali, że nie można z zasady odmawiać wydania polskim organom osób poszukiwanych...

zobacz więcej

Jędruchów ocenia, że zaskakująca była również odpowiedź Putina na pytanie, dlaczego sam prezydent ciągle nie zaszczepił się żadną z rosyjskich szczepionek. – Władimir Putin stwierdził, że na przyjęcie preparatu nie pozwalają rekomendacje medyków dotyczące wieku. Trochę trudno uwierzyć w takie tłumaczenie, skoro szczepionkę przyjęli już o rok młodszy Siergiej Szojgu (minister obrony) oraz o sześć lat starszy Władimir Żyrynowski (lider LDPR) – podkreśla korespondent.

Nord Stream 2. Putin: Myślę, że go ukończymy


Władimir Putin zabrał również głos  ws. Nord Stream 2. Zapewniał, że projekt ten jest „korzystny dla gospodarki europejskiej i niemieckiej”. Wyraził nadzieję, że uda się go zrealizować. Określił też Nord Stream 2 jako „praktycznie ukończony".

KORONAWIRUS – RAPORT

Przekonywał, że alternatywą dla rosyjsko–niemieckiego gazociągu jest droższy gaz z USA. Wyraził przekonanie, że władze Niemiec popierają projekt magistrali budowanej po dnie Bałtyku przez koncern Gazprom. – Myślę, że ukończymy pracę – dodał Putin.

Putin o nowej administracji Białego Domu

Nierozliczone zbrodnie. „Jeszcze w latach 90. w domu Jaruzelskiego działał rząd-bis”

– Zabijano ludzi, innych niszczono i reżyserowano im procesy – podsumowuje Grudzień ’70 i ’81 reporter i reżyser filmów dokumentalnych Piotr Litka....

zobacz więcej

– W sprawie gazociągu nie usłyszeliśmy niczego nowego – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Tomasz Jędruchów. Podkreśla, że od wielu miesięcy zarówno prezydent Putin, jak i inni przedstawiciele rosyjskiej władzy próbują przekonywać, że jest to projekt wyłącznie ekonomiczny i że nie ma żadnego podłoża politycznego.

– Dlatego po raz kolejny padły argumenty, że rurociąg zapewni Europie tańszy, rosyjski gaz, dla którego skroplony amerykański gaz nie jest żadną alternatywą. Co ciekawe, Władimir Putin odwołał się też do narodowych interesów zarówno Niemiec, jak i Europy. Przekonuje bowiem, że niższa cena rosyjskiego błękitnego paliwa bezpośrednio przekłada się na portfele obywateli naszej wspólnoty – dodaje korespondent.

Jędruchów zaznacza, że rosyjski prezydent wykorzystał też pytanie o Nord Stream 2, by wyrazić nadzieję, że administracja nowego amerykańskiego prezydenta zmieni swoje podejście do tego zagadnienia. – I że Waszyngton nie będzie więcej wywierać nacisków na wspomniany projekt, a co za tym idzie, na światową gospodarkę – komentuje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej