
Podczas corocznego spotkania z dziennikarzami prezydent Rosji Władimir Putin wskazał, że nie zaszczepi się jako jeden z pierwszych, bo pierwsze w kolejności są osoby starsze. – Trochę trudno uwierzyć w takie tłumaczenie – podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info korespondent TVP w Moskwie Tomasz Jędruchów i dodaje, że szczepionkę przyjął już m.in. młodszy od lidera Rosji minister obrony Siergiej Szojgu. W czwartek z ust Putina padły też ważne słowa ws. cen gazu i Nord Stream 2.
Jeszcze miesiąc temu zaledwie 23 proc. mieszkańców Rosji było gotowych zaszczepić się przeciwko COVID-19. W ubiegłym tygodniu ruszyła akcja...
zobacz więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że zaszczepi się na koronawirusa, gdy będzie to możliwe. Odpowiadając na pytania dziennikarzy ze swojej rezydencji w Nowoogariewie (na przedmieściach Moskwy) zastrzegł, że zdaniem specjalistów szczepionki są obecnie przeznaczone dla obywateli „w określonym przedziale wiekowym”. – Do takich jak ja szczepionki na razie nie doszły – stwierdził, nawiązując do swojego wieku (w październiku skończył 68 lat).
Zdradził, że jest zwolennikiem masowych szczepień. Wskazywał, że namawiają do tego eksperci na całym świecie. – Tylko masowe szczepienia są w stanie pokonać epidemię – stwierdził. – Nie widzę żadnych powodów, by się nie szczepić – mówił Putin przekonując, że wyprodukowana w Rosji szczepionka jest bezpieczna, skuteczna i nie odnotowano ani jednego poważnego przypadku efektów ubocznych.
Zobacz także: Nawalny opublikował zdjęcia
Korespondent TVP Tomasz Jędruchów podkreśla, że po raz pierwszy mogliśmy oficjalnie usłyszeć, że Rosja nie ma wystarczających mocy, by „zapewnić masową produkcję opracowanej w tym kraju szczepionki”.
– Takie sugestie pojawiały się od wielu tygodni. W praktyce oznacza to, że Rosja będzie musiała skorzystać z pomocy zagranicznych laboratoriów albo wyłożyć konkretne środki finansowe na zakup potrzebnych urządzeń – zaznacza Jędruchów.
Władimir Putin przyznał, że w rosyjskich laboratoriach brakuje urządzeń do masowej produkcji szczepionki. pic.twitter.com/4Q7gl3Xyy6
— Tomasz Dawid Jędruchów (@tdjedruchow) December 17, 2020
Polska wygrała z Holandią w TSUE. Unijni sędziowie zdecydowali, że nie można z zasady odmawiać wydania polskim organom osób poszukiwanych...
zobacz więcej
Jędruchów ocenia, że zaskakująca była również odpowiedź Putina na pytanie, dlaczego sam prezydent ciągle nie zaszczepił się żadną z rosyjskich szczepionek. – Władimir Putin stwierdził, że na przyjęcie preparatu nie pozwalają rekomendacje medyków dotyczące wieku. Trochę trudno uwierzyć w takie tłumaczenie, skoro szczepionkę przyjęli już o rok młodszy Siergiej Szojgu (minister obrony) oraz o sześć lat starszy Władimir Żyrynowski (lider LDPR) – podkreśla korespondent.
– Zabijano ludzi, innych niszczono i reżyserowano im procesy – podsumowuje Grudzień ’70 i ’81 reporter i reżyser filmów dokumentalnych Piotr Litka....
zobacz więcej
– W sprawie gazociągu nie usłyszeliśmy niczego nowego – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Tomasz Jędruchów. Podkreśla, że od wielu miesięcy zarówno prezydent Putin, jak i inni przedstawiciele rosyjskiej władzy próbują przekonywać, że jest to projekt wyłącznie ekonomiczny i że nie ma żadnego podłoża politycznego.
– Dlatego po raz kolejny padły argumenty, że rurociąg zapewni Europie tańszy, rosyjski gaz, dla którego skroplony amerykański gaz nie jest żadną alternatywą. Co ciekawe, Władimir Putin odwołał się też do narodowych interesów zarówno Niemiec, jak i Europy. Przekonuje bowiem, że niższa cena rosyjskiego błękitnego paliwa bezpośrednio przekłada się na portfele obywateli naszej wspólnoty – dodaje korespondent.
Jędruchów zaznacza, że rosyjski prezydent wykorzystał też pytanie o Nord Stream 2, by wyrazić nadzieję, że administracja nowego amerykańskiego prezydenta zmieni swoje podejście do tego zagadnienia. – I że Waszyngton nie będzie więcej wywierać nacisków na wspomniany projekt, a co za tym idzie, na światową gospodarkę – komentuje.
Dużo "prowokacyjnych" pytań do W. Putina na jego konferencji.
— Tomasz Dawid Jędruchów (@tdjedruchow) December 17, 2020
- Dlaczego rosyjscy hakerzy nie pomogli wygrać Trumpowi?
- Niejasne interesy bliskich rosyjskiego prezydenta?
- Brak śledztwa w sprawie Nawalnego?
Okazja, by wyjaśnić, że to wszystko ingerencja z zewnątrz... pic.twitter.com/jd4bVtiQOC