RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Platforma skręciła w lewo? Zdrojewski: Staliśmy się formacją nijaką

Bodgan Zdrojewski (z lewej) o sytuacji PO (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Bodgan Zdrojewski (z lewej) o sytuacji PO (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Wieloletni polityk PO i senator tej partii Bogdan Zdrojewski ocenił, że z partii „rzucającej się od ściany do ściany”, Platforma stała się „formacją trochę nijaką”. Przyznał, że dominującą rolę przejmuje lewa frakcja, a konserwatyści zostali „zepchnięci na margines” lub odeszli.

Hipokryzja „Wyborczej”. Zobacz, jak „ujawniali wrażliwe dane” polityków

Dziennikarze TVP Info ustalili, że Marta Lempart ma koronawirusa, a „Gazeta Wyborcza” rozpętała medialną burzę. „Czy dane chorych są bezpieczne?” –...

zobacz więcej

Platforma Obywatelska niezmiennie pozostaje najsilniejszą partią opozycyjną. Od ponad pięciu lat przegrywa jednak wszystkie kolejne wybory i zmaga się z wewnętrznymi kryzysami. Teraz głos w tej sprawie zabrał w rozmowie z Interią  Bogdan Zdrojewski.

Konserwatyści odeszli z PO


Senator PO z województwa dolnośląskiego przyznał, że konserwatyści w jego ugrupowaniu zostali „zepchnięci na margines”, zmienili barwy partyjne lub rozstali się z polityką.

– Bardzo nad tym boleję, bo uważam, że prawe skrzydło PO zawsze było silne intelektualnie i o wysokiej wiarygodności. Do tego grona należeli Jan Olbrycht, Jerzy Buzek czy Marek Biernacki – wskazał.

Zobacz także:  Strajk Kobiet proponuje proaborcyjne „kolędy”

Zdrojewski dodał, że proces zmiany ideologicznej w Platformie trwał od lat, więc równie ciężko było mu się pogodzić z wcześniejszymi odejściami z PO – m.in. Macieja Płażyńskiego, Andrzeja Olechowskiego, Zyty Gilowskiej czy Jana Rokity.

Co PO uważa na temat aborcji? Tego nie wie nikt

Platforma kłóci się o aborcję. Kierwiński uderza w Schetynę

Platforma Obywatelska ostro krytykuje PiS ws. aborcji. Sama nie ujawnia jednak, jakie jest ich stanowisko w tej sprawie. Były lider PO Grzegorz...

zobacz więcej

Zdrojewski wskazał, że PO jest dziś partią „nijaką”. Zaznaczył, że prawdopodobnie właśnie dlatego pojawił się pomysł, by przygotować nową deklarację ideową.

Platforma ostro krytykuje PiS ws. relacji z Kościołem Katolicki, aborcji, praw osób homoseksualnych czy reformy wymiaru sprawiedliwości. Ale jakie zdanie w tych sprawach mają jej posłowie? Tego do końca nie wiadomo.

– Ważne jednak, by koniec końców wszyscy wiedzieli, w jakim kierunku zmierzamy – podkreśla Zdrojewski i wskazuje, że określenie się będzie szansą, ale również pewną pułapką. Uważa więc, że opowiedzenie się po którejś ze stron musi nastąpić, jednak te postulaty „nie mogą widnieć na głównym sztandarze, bo to będzie niszczące”.

– W narracji „patriotycznej", historycznej dominuje PiS. Na przykład w walce o prawa kobiet faktycznie lewica. My przez dwa lata poruszaliśmy się od ściany do ściany – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej