RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Coraz więcej Polaków kupuje jedzenie online

Jedzenie online najchętniej kupują mieszkańcy dużych miast (fot. Shutterstock/Prostock-studio)
Jedzenie online najchętniej kupują mieszkańcy dużych miast (fot. Shutterstock/Prostock-studio)

Co 10. osoba w Polsce kupuje jedzenie online. Najbardziej powszechne jest to wśród mieszkańców największych miast, gdzie co piąty konsument zamawia produkty spożywcze przez internet – wynika z badania CBRE.

Ten produkt z popularnego sklepu jest niebezpieczny. GIS ostrzega

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wyrobu z popularnego sklepu spożywczego. Chodzi o łyżki, przez które „migrują...

zobacz więcej

Eksperci firmy wskazują, że zmiana preferencji konsumentów w kierunku e-zakupów jedzenia będzie wymagać większej powierzchni magazynów chłodniczych. Ich zdaniem już teraz widać ich dynamiczny rozwój, choć na razie inwestorzy napotykają na trudności.

Pandemia przyspieszyła ten proces


„Bezpośrednie dostawy żywności do konsumentów będą coraz bardziej powszechne. Na razie ten segment jest w fazie rozwoju. Brakuje firm wyspecjalizowanych w dostawach żywności. A wiadomo, że dostarczenie do klienta świeżych warzyw czy owoców znacząco różni się od przewozu produktów odzieżowych czy kosmetyków” – powiedziała cytowana w komunikacie Beata Hryniewska z CBRE.

Jej zdaniem początek pandemii przyspieszył tę rewolucję i widać już dynamiczny rozwój powierzchni magazynowych skoncentrowanych właśnie na żywności. Według Hryniewskiej w kolejnych latach ten trend będzie się umacniał.

Z badania zrealizowanego na zlecenie CBRE wynika, że 12 proc. klientów robi zakupy spożywcze online. Największy odsetek takich e-konsumentów znajdziemy w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (22 proc.), a najmniej na wsi (8 proc.). Wśród kupujących żywność online już 26 proc. robi to co najmniej raz w miesiącu. Rzadziej niż raz w miesiącu na tego typu zakupy wybiera się 14 proc. e-konsumentów, a  60 proc. nadal woli pójść do stacjonarnego sklepu.

Święta. Poczta Polska rozszerza katalog usług

Poczta rozszerza katalog usług, z których można priorytetowo skorzystać w okienkach typu fast track. Klienci mogą w nich realizować wszystkie...

zobacz więcej

„Chęć zobaczenia fizycznego produktu w przypadku jedzenia to bariera, która na razie jest dosyć istotna, ale wydaje się, że łatwo można ją przełamać. Dużo trudniej jest dobrać odpowiedni rozmiar ubrań, niż zdecydować o zakupie standardowych produktów, które znamy i lubimy. Makaron w sklepie online i stacjonarnym będzie dokładnie taki sam, podobnie z warzywami i owocami” – wskazuje Hryniewska.

Więcej magazynów


Według CBRE wzrost zainteresowania konsumentów zakupami spożywczymi online  wpływa na rozwój magazynów specjalizujących się w przechowywaniu żywności.

Eksperci CBRE wskazują kilka kluczowych czynników, które różnią magazyny z chłodnią od typowych nieruchomości logistycznych. Po pierwsze, koszt budowy i eksploatacji chłodni może być wygórowany, zwłaszcza dla niedoświadczonych deweloperów i wykonawców. Po drugie, liczba wykwalifikowanych deweloperów i wykonawców magazynów chłodniczych jest niewielka i ograniczona. Tradycyjni deweloperzy rzadko decydują się na budowę chłodni ze względu na złożoność i koszt budowy obiektów z kontrolowaną temperaturą.

Po trzecie, budowa tego typu magazynu zazwyczaj rusza na zlecenie konkretnego najemcy. Powierzchnia musi być zabezpieczona umową najmu. Inwestycje spekulacyjne w tym przypadku niosą ze sobą zbyt duże ryzyko. Po czwarte, chociaż jest to możliwe, przekształcenie chłodni w magazyn suchy jest trudne i kosztowne – wskazano.

źródło:

Zobacz więcej