RAPORT

Wojna na Ukrainie

Podwójne morderstwo sprzed 26 lat. Obywatel Ukrainy z zarzutami

Sprawą zajęli się policjanci z mazowieckiego „Archiwum X” (fot. Policja)
Sprawą zajęli się policjanci z mazowieckiego „Archiwum X” (fot. Policja)

Policjanci z mazowieckiego Archiwum X rozwikłali zagadkę podwójnego morderstwa sprzed 26 lat w okolicach Nowego Miasta nad Pilicą. Zarzuty zabójstwa usłyszał 53-letni obywatel Ukrainy – przekazała rzeczniczka mazowieckiej policji podinsp. Katarzyna Kucharska.

Zgwałcił 11-latkę, rodzeństwo udusił skakanką. 44-latek stanie przed sądem... dla nieletnich

Po trzech dekadach jest szansa na rozwiązanie zagadki gwałtu i brutalnego morderstwa dwójki rodzeństwa we wsi Jeńki na Podlasiu. Na trop...

zobacz więcej

– We wtorek 53-latek został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Radomiu, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa, za co może mu grozić nawet dożywotnie więzienie. W środę mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące – poinformowała podinsp. Kucharska.

Zginęli dwaj mężczyźni


Do zbrodni doszło ponad 26 lat temu. 27 lipca 1994 r. Komisariat Policji w Nowym Mieście nad Pilicą (Mazowieckie) otrzymał zgłoszenie od dyspozytora pogotowia, iż na polu w Wierzchach znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn w wieku 36 i 47 lat. Pokryte krwią ciała leżały na rżysku.

Ofiary były skrępowane. Miały rany postrzałowe. Na miejscu zdarzenia wykonano szereg czynności, w tym m.in. szczegółowe oględziny, a także zebrano ślady, użyto psa tropiącego – przekazała podinsp. Kucharska.

Przesłuchani wówczas świadkowie wskazywali, iż w pobliżu miejsca zbrodni widziany był mężczyzna, który posługiwał językiem rosyjskim. Sporządzono portret pamięciowy.

Prokurator Rejonowy w Grójcu wszczął śledztwo w sprawie podwójnego zabójstwa. Jedną z czynności było przeprowadzenie w Zakładzie Medycyny Sądowej ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie oględzin zwłok obu rolników.

Przeczytaj też: Kolejny sukces archiwum X. Policjanci rozwikłali sprawę zabójstwa sprzed 19 lat

Napisał w pamiętniku o zemście po latach. Dzięki temu śledczy odkryli, że zamordował ojczyma

To miało być morderstwo doskonałe. Wiosną 2015 r. z Jeziora Lusowskiego niedaleko Poznania, wyłowiono ciało ok. 60-letniego wędkarza. Wydawało się,...

zobacz więcej

Ustalono, że mężczyźni zginęli od oddanych z bliska strzałów z broni palnej. Nadzór nad śledztwem przejął Prokurator Wojewódzki w Radomiu. Przyjęto wersję, że motywem zbrodni mogła być zemsta za niezatrudnienie zabójcy do prac polowych przez jedną z ofiar.

– Tytaniczna praca, którą włożyli w rozwikłanie zagadki policjanci i prokuratorzy oraz prowadzone postępowanie nie pozwoliły jednak ustalić i zatrzymać sprawców tej zbrodni. W śledztwo zaangażowano nawet Interpol – zaznaczyła rzeczniczka mazowieckiej policji.

Śledztwo zostało umorzone rok później, ale – jak podkreśliła podinsp. Kucharska – policjanci i prokuratorzy o sprawie nie zapomnieli. W 2011 r. Prokuratura Okręgowa w Radomiu zwróciła się o pomoc prawną do prokuratur w Białorusi, Armenii i Izraelu, ponieważ tam mogły przebywać osoby, które podejrzewano o związek z zabójstwem. Te działania nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów.

Po latach sprawą zajęli się policjanci z mazowieckiego Archiwum X, którzy skrupulatnie przeanalizowali akta umorzonego postępowania.

– Wykonane w tej sprawie czynności naprowadziły śledczych na trop 53-letniego obywatela Ukrainy. Dalsze ustalenia prowadzone przez policjantów i prokuratorów pozwoliły na przedstawienie mu zarzutów oraz na tymczasowe aresztowanie – powiedziała rzeczniczka policji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej