RAPORT

Pogarda

„Dostarczenie do Polski pierwszych szczepionek jeszcze w tym roku jest realne”

Obecnie opierać się można tylko na deklaracjach firm produkujących szczepionki (fot. Shutterstock/Olena Yakobchuk)
Obecnie opierać się można tylko na deklaracjach firm produkujących szczepionki (fot. Shutterstock/Olena Yakobchuk)

Najnowsze

Popularne

Dostarczenie pierwszych szczepionek przeciwko COVID-19 do Polski jeszcze w tym roku uważam za realne — powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Dodał, że spodziewa się decyzji zaostrzającej reżim sanitarny na okres świąteczno-noworoczny.

Ruszyła infolinia i strona internetowa o szczepieniach na COVID-19

Informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 dostępne są pod numerem 989 i na stronie internetowej. Zainteresowani mogą dzięki nim znaleźć odpowiedź...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Jeżeli producent dotrzyma deklaracji, szczepienia grupy zerowej będą mogły się rozpocząć jeszcze w grudniu tego roku. Podkreślam,  jest to uzależnione od terminu zarejestrowania i dostarczenia szczepionki   do Polski – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Decyzja jeszcze w grudniu


Pytany o to dr Sutkowski przyznał, że minister na pewno wie dużo więcej w tej sprawie, niż może powiedzieć, więc jego deklaracjom trzeba wierzyć. 

– To dobrze poinformowana osoba. 21 grudnia ma być decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie pierwszej szczepionki. Wszyscy kibicujemy, aby była pozytywna. W związku z tym pierwsze partie mogą dotrzeć do Polski pod koniec grudnia, a szczepienia grupy zero ruszyć z samym początkiem stycznia, tak sądzę – ocenił ekspert. Przyznał jednak, że minister Dworczyk słusznie zastrzegł, że opierać się można tylko na deklaracjach firm produkujących szczepionki; a deklaracje te mogą się ziścić, ale nie muszą.

Rząd bierze na siebie ryzyko szczepień

Polacy boją się nieznanej szczepionki. Państwo uspokaja i tworzy specfundusz – pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta podkreśla, że choć zastrzyk ma być...

zobacz więcej

– Sądzę jednak, że każda firma będzie zainteresowana, aby zrobić to jak najszybciej i  móc pochwalić się szczepieniami i ich produktem w jak największej liczbie krajów – ocenił Sutkowski.

Kolejne obostrzenia


Dodał, że spodziewa się zaostrzenia rygoru sanitarnego w Polsce na okres świąteczno-noworoczny.

– W mojej ocenie pewnie zaostrzenia będą odnosiły się do okresu do święta Trzech Króli. Rząd chce wchodzić w okres szczepień w możliwie najlepszej sytuacji epidemicznej. Nie można dopuścić do tego, aby służba zdrowia jednocześnie mierzyła się z dwoma bardzo poważnymi wyzwaniami – szczepieniami na wielką skalę i z trzecią falą zachorowań. Do tego podobnie robią inne europejskie, a nawet sąsiadujące z nami kraje. Sądzę, że rząd również pójdzie drogą zaostrzenia przepisów na najbliższe tygodnie – powiedział Sutkowski.

Jego zdaniem możliwe są np. zakazy przemieszczenia się między regionami, zamknięcia hoteli i kwater, a także wszelkie decyzje uniemożliwiające masowe spotkania świąteczne i sylwestrowo-noworoczne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej