RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Koronawirus. Wojsko będzie przewozić szczepionki

Wojsko będzie przewozić szczepionki, a żołnierze medycy będą gotowi, by szczepić w szpitalach wojskowych i w punktach mobilnych (fot. Forum/Jacek Szydłowski)
Wojsko będzie przewozić szczepionki, a żołnierze medycy będą gotowi, by szczepić w szpitalach wojskowych i w punktach mobilnych (fot. Forum/Jacek Szydłowski)

Wojsko będzie przewozić szczepionki, a żołnierze medycy będą gotowi, by szczepić w szpitalach wojskowych i w punktach mobilnych – podkreślił w środę szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z TVP3 Warszawa. Minister zaapelował do wszystkich, „żeby się zaszczepić”.

Rząd bierze na siebie ryzyko szczepień

Polacy boją się nieznanej szczepionki. Państwo uspokaja i tworzy specfundusz – pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta podkreśla, że choć zastrzyk ma być...

zobacz więcej

Pytany wieczorem w TVP3 Warszawa, jak wojsko przygotowało się do udziału w Narodowym Programie Szczepień i jak będzie pomagać, Mariusz Błaszczak odparł, że wojsko będzie odpowiadać za logistykę. – Chodzi o przewóz (szczepionek) z punktów dystrybucji do punktów, w których będą się odbywały szczepienia, a także o udział wszystkich przeszkolonych żołnierzy WP do tego, żeby szczepienia przeprowadzać – zapowiedział Błaszczak

Minister apelował przy tym „do wszystkich, żeby się zaszczepić”. – To jest niezwykle ważne, to jest podstawa do tego, żeby zwalczyć epidemię, żeby zahamować jej rozwój, a de facto, żeby wrócić do normalności – przekonywał.

Szef MON potwierdził, że w każdym z 13 szpitali wojskowych będą punkty szczepień. – Chcę jeszcze podkreślić, że będą wykorzystywane te punkty, które zostały stworzone przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a więc mobilne punkty szczepień. Będą wykorzystywane doświadczenia zdobyte na przykład podczas pobierania wymazów od osób, które się testowały na obecność koronawirusa – poinformował.

Według Błaszczaka „wojsko stanowi jeden z zasadniczych elementów całego Narodowego Programu Szczepień”.

Kolejne kraje wprowadzają twardy lockdown. Dworczyk mówi o trzeciej fali

Zamykają sklepy i ograniczają możliwość przemieszczania. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia kolejne państwa zaostrzają restrykcje. – Niemcy,...

zobacz więcej

Cztery etapy szczepień

Przyjęty we wtorek przez rząd Narodowy Program Szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas Etapu 0 szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach Etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe. W Etapie 2 szczepienie otrzymają m.in. osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

W Etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Francja: Do lata rząd chce zaszczepić 15 milionów obywateli

Rzecznik rządu Francji Gabriel Attal poinformował w środę w stacji BFMTV, że władze planują zaszczepienie przeciw koronawirusowi około 15 mln...

zobacz więcej

Terytorialsi połączą rodziny na Święta

Szef MON zapytany został też o akcję Wojska Polskiego „Łączymy na święta”, która rusza 21 grudnia. Błaszczak ocenił, że celem akcji, którą zaproponowali i zorganizowali żołnierze WOT jest spowodowanie, aby „nikt nie został sam na święta”. – Święta Bożego Narodzenia, to święta rodzinne. A zarówno osoby chore na koronawirusa, przebywające w szpitalach, izolatorach, jak i osoby starsze, które muszą spędzić te święta w samotności niestety, ze względu na to, że są grupie ryzyka, czy też nie przyjadą do nich bliscy, bo są za granicą na przykład, one mogą skorzystać z łączy, które zapewniają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. I mogą porozmawiać ze swoimi bliskimi, podzielić się niejako wirtualnie opłatkiem, a więc złożyć sobie życzenia. Bo przecież o to w tym wszystkim chodzi - porozmawiać, usłyszeć, co się z ich rodziną, z ich najbliższymi. Świetna, wspaniała akcja – powiedział Błaszczak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej