RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sławomir Nowak świadkiem koronnym? „Niektórzy zaczynają się bać” [WIDEO]

„Gazeta Polska” poinformowała, że w aktach śledztwa dotyczącego byłego ministra transportu Sławomira Nowaka są jego rozmowy i wymiana wiadomości z czołowymi politykami opozycji. Tymczasem w Koalicji Obywatelskiej narastają obawy w związku z przedłużającym się aresztem Nowaka. – Głosy z obozu PO mówiące o tym, że jeżeli Sławomir Nowak powie cokolwiek na Rafała Trzaskowskiego, Donalda Tuska czy innych polityków, to będzie to mało wiarygodne pokazują, że niektórzy zaczynają się bać – powiedział tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Afera Nowaka. Nowe informacje z podsłuchów rozmów z Tuskiem i Trzaskowskim

W aktach śledztwa, które dotyczy byłego ministra Platformy Obywatelskiej Sławomira Nowaka, znajdują się nagrania jego rozmów i wymiana wiadomości...

zobacz więcejJan Mosiński z PiS: Możliwe, że Nowak stanie się bardziej rozmowny


Prokuratura postawiła Nowakowi 11 zarzutów. W aktach afery korupcyjnej mają według „GP” znajdować się nagrania rozmów i zarejestrowane wiadomości SMS wymieniane przez Nowaka m.in. z Donaldem Tuskiem, Ewą Kopacz i Rafałem Trzaskowskim. Gazeta donosi, że do służb zgłosiło się kilka osób, które chcąc uniknąć odpowiedzialności szczegółowo opowiadały o wątpliwych działaniach Nowaka. Sam były minister transportu w rządzie PO-PSL twierdzi, że jest niewinny. – Informacja o tym, że prokuratora dysponuje nagraniami rozmów między Nowakiem a ważnymi politykami PO pokazuje, że ta sprawa jest rozwojowa. Śledztwo trwa, uciążliwość aresztu tymczasowego jest coraz bardziej doskwierająca. Możliwe, że pan Nowak stanie się bardziej rozmowny. To będzie bardzo ciekawe nie tylko dla śledztwa, ale też dla sceny politycznej i odbioru tego przez opinię publiczną – przekonywał poseł Mosiński.

Paweł Poncyljusz z KO: Mam nadzieję, że Nowak nie złoży oświadczeń, do których będzie przymuszany


– To jest zamówienie polityczne. Chodzi o to, żeby człowieka poturbować i chodzi o to, aby człowiek, który w obawie, że będzie przebywał w areszcie przez wiele miesięcy, zgodził się na uwiarygodnienie każdego kłamstwa, który podsunie polityczny prokuratur nominowany przez Zbigniewa Ziobrę. Nie mam żadnych wątpliwości, że sprawa jest polityczna. Szkoda mi Sławomira Nowaka. Czekam na wniosek do sądu. Obawiam się, że nigdy nie zostanie skierowany. Sławomir Nowak będzie grillowany w areszcie i przymuszany do różnego rodzaju oświadczeń. Mam nadzieję, że ich nie złoży. To znaczy tych, które nie są zgodne z prawdą – skomentował poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz. Dlaczego zatem sąd przedłużył w listopadzie areszt dla Nowaka o kolejne trzy miesiące? – Myślę, że sąd przedłuża areszt Sławomirowi Nowakowi na wniosek prokuratury, która mówi, że jeszcze dostarczy jakieś materiały – ocenił Poncyljusz.

Tomasz Rzymkowski z PiS: Nowak może skorzystać z instytucji świadka koronnego albo małego świadka koronnego


– Nie wiem, czy to jest długi areszt. On siedzi raptem parę miesięcy, od sierpnia. Marcin P. i Katarzyna P. (przyp. red. bohaterowie afery Amber Gold) siedzą od 7,5 roku i nikogo nie sypnęli. Nie jestem taki pewien, że Sławomir Nowak będzie chciał sypać, jeśli ma do tego podstawy. Może skorzystać z instytucji świadka koronnego albo małego świadka koronnego, czyli ujawnić fakty, o których organy ścigania nie widziały. Wówczas sąd może zdecydować o dwukrotnym obniżeniu kary – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.

Jest decyzja sądu w sprawie aresztu Sławomira Nowaka

Sąd Apelacyjny w Warszawie we wtorek utrzymał w mocy decyzję sądu okręgowego, który w październiku przedłużyła areszt b. ministrowi transportu...

zobacz więcejAndrzej Szejna z SLD: Niepokojąca inwigilacja polityków opozycji


– Rozumiem, że postępowanie dotyczyło pana ministra Sławomira Nowaka, ale powodowało inwigilację innych polityków opozycji. To bardzo niepokojące. Czy to pogrąży, czy nie pogrąży? Nie wiemy, bo nie wiemy co na tych nagraniach jest. Być może nic, być może to są towarzyskie rozmowy. To pokazuje jak można wykorzystać sytuację, w której były polityk oskarżony o bardzo poważne przestępstwa, do zdobywania informacji na temat opozycji – mówił poseł Lewicy Andrzej Szejna. Czy jeśli jakiś były polityk jest podejrzany w poważnej sprawie, to ma być nieweryfikowany tylko dlatego, że zna obecnych polityków? – Oczywiście, że może być, powinien być, ale to pokazuje dosyć niebezpieczną sytuację – odpowiedział Szejna.

Jan Filip Libicki z PSL: Rozmowy i SMS-y nie są same w sobie niczym nagannym


– Na razie słyszymy o jakiś SMS-ach i rozmowach. Przecież SMS-y i rozmowy same w sobie nie są niczym nagannym. Przecież nikt się nie wypiera tego, że Sławomir Nowak był ministrem w rządzie Donalda Tuska i szefem jego gabinetu. Pytanie o treść tych rozmów i wiadomości. Ja jestem jednak spokojny o to, że to nie są treści, które miałyby stawiać Donalda Tuska na przykład w złym świetle – stwierdził senator PSL Jan Filip Libicki.

Minister Andruszkiewicz: Miejmy nadzieję, że Nowak pokaże prawdę o układzie PO


– Myślę, że Sławomir Nowak ma potężną wiedzą na temat PO. Przecież był przyjacielem Donalda Tuska. Myślę, że ma ogromną wiedzę na temat Donalda Tuska i otoczenia Donalda Tuska. Materiał dowodowy, który został zgromadzony i wiedza, którą w toku śledztwa miejmy nadzieję ujawni i umożliwi mu mniejszy wymiar kary, pokaże całą prawdę o układzie PO, który funkcjonował w latach 2007-2015 – przekonywał Adam Andruszkiewicz, minister w Kancelarii Premiera.

źródło:
Zobacz więcej