RAPORT

Pogarda

Dworczyk podał, ile gmin ma już punkty medyczne. To one będą realizowały szczepienia

Najnowsze

Popularne

Ponad 80 proc. gmin ma zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia przeciw COVID-19. W piątek rano uruchomimy drugi etap naboru podmiotów leczniczych do narodowego programu szczepień – poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Müller o szczepieniach: Kilkaset tysięcy w tygodniu to wariant osiągalny

Kilkaset tysięcy szczepień na COVID-19 w tygodniu to wariant osiągalny; w pierwszej fazie szczepieniom będą podlegały osoby zatrudnione w służbie...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak podkreślił szef KPRM, te 80 proc. gmin obejmuje swoim zasięgiem ponad 92 proc. populacji Polski.

– W piątek rano uruchomimy drugi etap naboru podmiotów leczniczych do narodowego programu szczepień do organizacji punktów, w których będą się odbywały szczepienia przeciw COVID-19, tak ażeby do końca 2020 roku zabezpieczyć punkty szczepień dla każdej gminy – mówił Dworczyk.

Apel do mediów ws. szczepień


– Chciałbym zaapelować do mediów, dziennikarzy, polityków, by w sposób niezwykle ostrożny i przemyślany wypowiadać się na temat szczepionek, na temat szczepień. W przestrzeni medialnej, zwłaszcza w internecie, pojawia się szereg niezweryfikowanych informacji, szereg fake newsów. My musimy, jako odpowiedzialni politycy, obywatele, dziennikarze (się) włączyć – powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że namawia wszystkich, by „czerpać wiedzę ze sprawdzonego źródła, czyli ze stron rządowych”. – Tam, gdzie macie państwo gwarancję otrzymania rzetelnej informacji – dodał.

Szef KPRM poinformował też, że w środę ruszyła infolinia, na której można otrzymać informacje o szczepieniach. – Ta infolinia, tak jak zapowiadał wczoraj minister (zdrowia Adam) Niedzielski, przekształci się w styczniu w linię, za pośrednictwem której będzie można zapisywać się na szczepienia. Na razie, podobnie jak strona internetowa, są te dwa źródła informacji prezentowane przez nas jako taki najbardziej pełny, najbardziej wiarygodny zasób informacji o szczepionce i procesie szczepień – powiedział.

We wtorek rząd zatwierdził Narodowy Program Szczepień. Według niego, najpierw będzie szczepiony personel medyczny, pomocniczy i administracyjny placówek medycznych. Szczepienia tak zwanej grupy zero będą odbywać się w szpitalach węzłowych.

W kolejnym etapie zaszczepieni zostaną mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i nauczyciele. Rządowa strategia zakłada, że szczepionki na COVID-19 będą darmowe i dobrowolne. Rząd zamówił 62 miliony dawek szczepionki u kilku producentów. Szczepionka jest dwudawkowa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej