Ponad 80 proc. gmin ma zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia przeciw COVID-19. W piątek rano uruchomimy drugi etap naboru podmiotów leczniczych do narodowego programu szczepień – poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.
Kilkaset tysięcy szczepień na COVID-19 w tygodniu to wariant osiągalny; w pierwszej fazie szczepieniom będą podlegały osoby zatrudnione w służbie...
zobacz więcej
KORONAWIRUS – RAPORT
Jak podkreślił szef KPRM, te 80 proc. gmin obejmuje swoim zasięgiem ponad 92 proc. populacji Polski.
– W piątek rano uruchomimy drugi etap naboru podmiotów leczniczych do narodowego programu szczepień do organizacji punktów, w których będą się odbywały szczepienia przeciw COVID-19, tak ażeby do końca 2020 roku zabezpieczyć punkty szczepień dla każdej gminy – mówił Dworczyk.
Apel do mediów ws. szczepień
– Chciałbym zaapelować do mediów, dziennikarzy, polityków, by w sposób niezwykle ostrożny i przemyślany wypowiadać się na temat szczepionek, na temat szczepień.
W przestrzeni medialnej, zwłaszcza w internecie, pojawia się szereg niezweryfikowanych informacji, szereg fake newsów. My musimy, jako odpowiedzialni politycy, obywatele, dziennikarze (się) włączyć – powiedział Dworczyk.
Podkreślił, że namawia wszystkich, by „czerpać wiedzę ze sprawdzonego źródła, czyli ze stron rządowych”. – Tam, gdzie macie państwo gwarancję otrzymania rzetelnej informacji – dodał.
Szef KPRM poinformował też, że w środę ruszyła infolinia, na której można otrzymać informacje o szczepieniach. – Ta infolinia, tak jak zapowiadał wczoraj minister (zdrowia Adam) Niedzielski, przekształci się w styczniu w linię, za pośrednictwem której będzie można zapisywać się na szczepienia. Na razie, podobnie jak strona internetowa, są te dwa źródła informacji prezentowane przez nas jako taki najbardziej pełny, najbardziej wiarygodny zasób informacji o szczepionce i procesie szczepień – powiedział.
We wtorek rząd zatwierdził Narodowy Program Szczepień. Według niego, najpierw będzie szczepiony personel medyczny, pomocniczy i administracyjny placówek medycznych. Szczepienia tak zwanej grupy zero będą odbywać się w szpitalach węzłowych.
W kolejnym etapie zaszczepieni zostaną mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i nauczyciele. Rządowa strategia zakłada, że szczepionki na COVID-19 będą darmowe i dobrowolne. Rząd zamówił 62 miliony dawek szczepionki u kilku producentów. Szczepionka jest dwudawkowa.
źródło:
PAP, tvp info, iar
#michał dworczyk
#szczepienia
#koronawirus
#covid-19
#gminy
#pandemia
#koronawirus polska