RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Maturzyści i ósmoklasiści wracają do szkół? Minister Czarnek wymienił możliwy termin

Matury w maju 2021 r. tylko formie pisemnej (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Matury w maju 2021 r. tylko formie pisemnej (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Powrót maturzystów i ósmoklasistów do szkół z nauczania zdalnego jest jednym z pięciu wariantów wypracowanych w resorcie edukacji - powiedział w środę szef MEN Przemysław Czarnek. Dodał, że taka decyzja uzależniona jest od przebiegu pandemii koronawirusa. Przyznał, że najbardziej prawdopodobny jest powrót do szkół po 17 stycznia uczniów klas I-III. Matury w 2021 r. mają zostać przeprowadzone w maju bez egzaminu ustnego.

Min. Czarnek: Możliwy już powrót do szkół. Szczepienia nauczycieli go przyspieszą

Nauczyciele są jedną z pierwszych grup, której na pewno będzie zaproponowane szczepienie – zapowiedział w poniedziałek minister edukacji Przemysław...

zobacz więcej

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział w czasie środowej konferencji prasowej, że rozważany jest powrót części uczniów do szkół po feriach. Będzie to jednak zależeć od rozwoju pandemii koronawirusa.

Wpierw najmłodsi i najstarsi uczniowie


– Jest jeden z pięciu wariantów, który opracowaliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej i w ramach jednego z tych pięciu wariantów jest również założenie, że ósmoklasiści, maturzyści wracają po feriach – powiedział minister.

Zaznaczył jednak, że przy utrzymaniu się obecnego stanu epidemii najbardziej prawdopodobne jest, aby po 17 stycznia wrócili w pierwszej kolejności do szkół uczniowie klas I-III. – To dla nich nauka zdalna jest najmniej efektywna. W takim przypadku powrót ten nastąpić ma w pełnym rygorze sanitarnym – zaznaczył szef MEN.

Przypomniał, że mamy do czynienia ze spadkiem liczby zachorowań, „ale on nadal jest bardzo wysoki mniej więcej średnio na poziomie 10 tys. dziennie”.

Europa zamyka się na święta. Jak wygląda lockdown za granicą?

Niespełna 27 tys. nowych zakażeń koronawirusem, odnotowano minionej doby w Niemczech. Zapowiedziany przez Angela Merkel twardy lockdown przed...

zobacz więcej

Kluczowe zachowanie społeczeństwa w czasie ferii


– Wszystko będzie zależało od naszej odpowiedzialności, całego społeczeństwa w okresie świątecznym i feryjnym. O tą odpowiedzialność i o zastosowanie się do wszystkich obostrzeń, które są za radą epidemiologów i wirusologów wprowadzane: apeluję – powiedział Czarnek.

Minister edukacji podpisał także rozporządzenie, które znosi obowiązek ustnego egzaminu maturalnego. Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Nie będzie także obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Matury mają zostać przeprowadzone w maju.

Podkreślił, że od naszego zachowania uzależnione jest to, co będzie się działo po 17 stycznia, czyli po zakończeniu ferii.

źródło:

Zobacz więcej