RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UOKiK: Orange odda niewykorzystane środki z kont pre-paid

„Prezes UOKiK zobowiązał Orange Polska do wprowadzenia procedury zwrotu pozostałych na koncie pre-paid pieniędzy” (fot. Shutterstock/ksokolowska)
„Prezes UOKiK zobowiązał Orange Polska do wprowadzenia procedury zwrotu pozostałych na koncie pre-paid pieniędzy” (fot. Shutterstock/ksokolowska)

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zobowiązał spółkę Orange Polska do zwrotu konsumentom pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid – podał Urząd. Operatorzy mają obowiązek uczciwie rozliczać się z konsumentami przy zmianie dostawcy usług – wskazał.

Play ma zapłacić milionową karę od UOKiK

Operator sieci Play, spółka P4, nie zastosował się do wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i naruszał interesy konsumentów, za co została...

zobacz więcej

W opublikowanym w środę komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślił, że to decyzja kończąca ostatnie z czterech postępowań w sprawie przepadku pieniędzy, które zostały na karcie po przeniesieniu numeru do innego operatora.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzał, czy najwięksi operatorzy komórkowi oddają konsumentom niewykorzystane pieniądze, gdy minie ważność konta na kartę. Prezes UOKiK wydał już decyzję w tej sprawie wobec spółki Polkomtel (operatora sieci Plus), na którą nałożył ponad 20 mln zł kary.

Ponadto  zobowiązał T-Mobile  oraz P4 (operatora sieci Play) do zwrotu pieniędzy odbiorcom. Najnowsza i ostatnia już decyzja dotyczy Orange Polska.

„Orange Polska to ostatnia z badanych przez nas największych sieci, która nie oddawała konsumentom mającym telefony na kartę niewykorzystanych pieniędzy. Cieszę się, że uporządkowaliśmy tę praktykę, zaś konsumenci mogą odzyskać od operatorów pieniądze pozostałe na ich kontach pre-paid” – ocenił szef UOKiK, cytowany w komunikacie.

„To utrudnianie zmiany operatora”


Dodał, że utrata niewykorzystanych środków zgromadzonych na koncie pre-paid z powodu braku kolejnego doładowania to utrudnianie zmiany operatora, co jest zakazane przez Prawo Telekomunikacyjne i Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej.

Telemarketerzy w odwrocie. Przyczyną restrykcyjna wykładnia przepisu

W decyzjach wydanych w ostatnich miesiącach UOKiK konsekwentnie karze za wykonywanie połączeń bez zgody konsumentów. Dotyczy to również firm...

zobacz więcej

Operatorzy mają obowiązek uczciwie rozliczać się z konsumentami przy zmianie dostawcy usług” – podkreślił Chróstny.

Spółka Orange Polska we wzorcach umów usług przedpłaconych (pre-paid) zastrzegała, że w chwili rozpoczęcia okresu pasywnego wartość niewykorzystanego limitu jednostek taryfowych jest utomatycznie anulowana. Jedynym sposobem na to, aby zgromadzone pieniądze nie przepadły, było kolejne doładowanie przedłużające ważność konta.

Jeśli konsument tego nie zrobił, bo np. zapomniał, a chciał zmienić operatora, tracił niewykorzystane pieniądze. Mogło go to zniechęcić do wyboru konkurencyjnej firmy, nawet jeśli otrzymał lepszą ofertę – wyjaśnił UOKiK.

Prawo UE tego zabrania


Przypomniał jednocześnie że kwestia zwrotu niewykorzystanych pieniędzy z konta na kartę przy wyborze nowej firmy telekomunikacyjnej jest już uregulowana na poziomie unijnym. W grudniu 2018 r. wszedł w życie Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Jest w nim przepis, zgodnie z którym przy zmianie operatora dotychczasowi dostawcy usług pre-paid muszą na wniosek konsumenta zwrócić pozostałe na koncie środki. 

Od tej operacji mogą pobierać opłatę współmierną do rzeczywiście poniesionych przez nich kosztów, jeśli zostało to określone w umowie. Unijne prawo musi zostać implementowane do polskiego. W niektórych europejskich krajach, takich jak Niemcy, Austria, Węgry, Chorwacja czy Hiszpania, zwrot od dawna jest już regułą.

UOKiK: Konsument ma prawo do skargi na złą jakość potraw i złą obsługę

Konsument ma prawo do skargi na nierzetelną obsługę, np. zawyżanie cen, do wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Handlowej, a niewłaściwą jakość...

zobacz więcej

„Prezes UOKiK zobowiązał Orange Polska do wprowadzenia procedury zwrotu pozostałych na koncie pre-paid pieniędzy. Ma to nastąpić w ciągu miesiąca od daty uprawomocnienia się decyzji. Do tego czasu spółka musi poinformować o nowych zasadach wszystkich konsumentów usług przedpłaconych, przy czym osoby po 65. roku życia dowiedzą się o prawie do zwrotu środków z wiadomości SMS” – podał Urząd.

Wyjaśnił, że do zwrotu pieniędzy w Orange Polska będą uprawnieni klienci, którzy w chwili złożenia wniosku mają co najmniej sześciomiesięczny staż w sieci Orange lub sieci nju mobile. Muszą oni złożyć wniosek o zwrot niewykorzystanych środków w ciągu 30 dni od zmiany operatora lub upływu okresu ważności połączeń przychodzących.

Klienci mogą to zrobić osobiście w autoryzowanych salonach Orange Polska, przez formularz elektroniczny dostępny w internecie, a także telefonicznie, dzwoniąc na numer infolinii Biura Obsługi Klienta (ta ostatnia możliwość tylko do 1 kwietnia 2021 r.).

H2>Pieniądze dostaniesz w ciągu 30 dni
Dodał, że Orange Polska w ciągu 30 dni od złożenia wniosku przeleje pieniądze na wskazany przez konsumenta rachunek bankowy.

Zgodnie z Europejskim Kodeksem Łączności Elektronicznej spółka może pobrać niewielką opłatę manipulacyjną – na podstawie decyzji zobowiązującej jej wysokość nie może jednak przekroczyć 20 zł. Zwrotowi nie będą podlegały środki powyżej nominalnej kwoty doładowania – podkreślił Urząd.

źródło:
Zobacz więcej