RAPORT

Pogarda

Premier przed kopalnią „Wujek”: Tamta krew wytyczyła drogę do wolności

Najnowsze

Popularne

Wszyscy, którzy jesteśmy dziećmi tamtej odwagi, chylimy dziś czoła i dziękujemy, że tamta krew wytyczyła drogę do solidarności, wolności, do niepodległej Rzeczypospolitej – mówił premier Mateusz Morawiecki przed pomnikiem poległych górników KWK „Wujek”, w 39. rocznicę pacyfikacji kopalni.

39 lat temu ZOMO-wcy zabili 9 górników w Kopalni Wujek

Historycy przypominają, że pacyfikacja kopalni „Wujek” była manifestacją siły komunistycznych władz, mającą na celu złamanie oporu przeciwko...

zobacz więcej

Szef rządu powiedział przed pomnikiem pomordowanych górników z kopalni „Wujek”, „że są w ojczyźnie rachunki krzywd, obca dłoń ich też nie przekreśli”.

– Mając to w pamięci wiemy, jaką ranę zadała nam junta Jaruzelskiego w grudniu 1981 roku – stwierdził premier przypominając, że tysiące górników odważnie stanęło do walki o wolność. 

Jak dodał walka z „tą nieludzką władzą” była bardzo nierówna, ale dała posiew wolności. Ta krew, która została tutaj przelana, nie została przelana na darmo – zapewnił.

Szef rządu zaznaczył, że przez lata III RP zabrakło tych działań, które miałyby prowadzić do elementarnej sprawiedliwości.

– Stąd, spod kopalni „Wujek” trzeba o tym krzyczeć, że tamta ofiara (...) woła do dziś o zadośćuczynienie, woła o sprawiedliwość, woła do dziś do polskich sądów, do polskich sędziów o sprawiedliwość – mówił.

– Spóźnioną, ciągle potrzebną do zamknięcia tego rozdziału historii w naszym narodzie – dodał.

Morawiecki dziękował też wszystkim osobom, które brały udział w tamtych wydarzeniach, a także ich rodzinom.

– Wszyscy, którzy jesteśmy dzisiaj dziećmi tamtej odwagi, walki o wolność, o solidarność chylimy czoła i dziękujemy za poświęcenie, za odwagę, za to, że tamta krew (...) wytyczyła drogę do solidarności, do wolności i drogę do niepodległej Rzeczypospolitej – podkreślił premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej