RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polacy zabrali głos ws. Orlenu. Chcą, by media były w „polskich rękach”

Orlen przejmuje Polska Press. Co na to Polacy? (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Orlen przejmuje Polska Press. Co na to Polacy? (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press – to informacja, która wywołała duże emocje. Co na ten temat sądzą Polacy? Większość obywateli uważa, że właścicielem mediów w Polsce powinny być firmy polskie. Z kolei przejęcie Polski Press przez koncern naftowy Orlen dobrze ocenia 42,2 proc badanych. Przeciwnego zdania jest 27,8 proc. ankietowanych.

Internauci bezlitośni dla szefa Nowoczesnej. Duża wpadka ws. Orlenu

Adam Szłapka (przewodniczący Nowoczesnej) na swoich profilach w social media zażądał bojkotowania stacji Orlen. Internauci szybko poinformowali go,...

zobacz więcej

O opinię Polaków w sprawie mediów zapytały Agencja Publicon oraz Instytut Badawczy IPC. Informując o wynikach ich analiz portal wirtualnemedia.pl donosi, że Polaków zapytano, jaki kapitał powinny reprezentować media w naszym kraju.

50,1 proc. wskazało, że właścicielem mediów w Polsce powinny być firmy polskie. 45,3 proc. wskazało na kapitał mieszany (polsko-zagraniczny), a zdaniem jedynie 4,6 proc. powinien to być kapitał zagraniczny” – czytamy.

Polacy uważają również, iż wydawane w Polsce gazety powinny należeć do polskiego właściciela. Taką opinię wyraziło w sondażu aż 57,8 proc. ankietowanych. Niemal co trzeci badany (31,1 proc.) nie potrafił udzielić odpowiedzi na wskazane pytanie.

Czy to dobrze, że Orlen przejął Polskę Press?

Poseł SLD zaatakował Orlen za przejęcie dzienników. „Haniebne stwierdzenia” [WIDEO]

Poseł SLD Andrzej Szejna porównał zakup wydawnictwa Polska Press do działań firm odzieżowych, które szyły mundury wojsk hitlerowskich. – Absolutnie...

zobacz więcej

O przejęciu Polski Press przez PKN Orlen poinformował tydzień temu na Twitterze prezes koncernu paliwowo-energetycznego Daniel Obajtek. Wskazał, że oznacza to pozyskanie 20 z 24 dzienników regionalnych w całej Polsce i blisko 120 tygodników lokalnych.

– Dzięki transakcji zyskamy dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wchodzących w skład grupy – zaznaczał.

– Doskonale wiemy, że  Polska Press wchodziła dotąd w skład niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau – przypominał w rozmowie z portalem tvp.info poseł PiS Jan Mosiński i oceniał, że odbiorcy w mniejszych miejscowościach byli dotąd „poddawani narracji, która często była niewłaściwa”.

 Zobacz także: Szpital zbudowany przez Orlen stoi pusty?

Teraz w omawianym badaniu Polaków zapytano, czy to dobrze, że doszło do takiej transakcji. Odpowiedzi „tak” udzieliło 42,2 proc. ankietowanych. Co ciekawe, aż 30 proc. nie potrafiło wskazać odpowiedzi na to pytanie; tylko 27,8 proc. uważa tę zmianę za niewłaściwą.

Przypomnijmy, że wydawnictwo Polska Press jest właścicielem 500 portali internetowych. Według Orlenu to jeden z największych wydawców w Polsce, który w 2019 r. osiągnął przychody na poziomie ponad 398,4 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej