RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Waloryzacja emerytur i rent. O ile wzrosną świadczenia?

Podwyżki emerytur w 2021 roku (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)
Podwyżki emerytur w 2021 roku (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)

W 2021 roku emerytury wzrosną prawie o cztery procent. Najniższe zostaną podniesione do 1250 zł. Minimalna podwyżka to 50 zł.

„Trzynastki” i „czternastki” a koronakryzys. Morawiecki pisze do emerytów

Mimo ogromnych zagrożeń gospodarczych w przyszły roku będą trzynaste i czternaste emerytury oraz waloryzacja emerytur – pisze premier Mateusz...

zobacz więcej

Świadczenia wzrosną o 3,84 proc.


We wtorek rząd przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach. Najniższa emerytura i renta przy całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i socjalna wzrosną do 1250 złotych.

Częściowa niezdolność do pracy będzie uprawniać do co najmniej 937,50 złotych renty. Waloryzacja rent wyniesie co najmniej 37,50zł, a częściowej emerytury 25 złotych. O 50 złotych wzrosną świadczenia przedemerytalne.

Kwota graniczna uprawniająca do świadczenia wyrównawczego dla opozycjonistów i represjonowanych wzrośnie do 2450 złotych. Do 1750 zł podwyższono miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Od kiedy podwyżki emerytur i rent?


Podniesiono także gwarantowaną kwotę świadczenia przedemerytalnego dla osób, których przychody zmniejszają wysokość świadczenia. Podwyżki mają wejść w życie od 1 marca.

Jak zauważa money.pl, wskaźnik waloryzacji 2021 rok jest wyższy niż w minionym, kiedy wyniósł 3,56.

Czytaj więcej: Emerytura Plus

źródło:
Zobacz więcej