RAPORT

Pogarda

Topnienie lodu na Grenlandii może podnieść poziom mórz o kilkanaście centymetrów

Grenlandzki lodowiec zajmuje powierzchnię 1,7 mln km kw. (fot. A.Shimbun/Getty Images)
Grenlandzki lodowiec zajmuje powierzchnię 1,7 mln km kw. (fot. A.Shimbun/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Udoskonalone analizy przewidują, że grenlandzki lodowiec będzie topniał o 60 proc. szybciej, niż zakładano. Oznacza to, że w najgorszym scenariuszu, poziom oceanów do 2100 roku podniesie się o 18 cm, a nie, jak sądzono wcześniej, o 10 cm.

Antarktyda straciła górę lodową wielkości Malty. Zobacz, jak to wyglądało

Od Pine Island, najszybciej topniejącego lodowca na Antarktydzie, oderwał się właśnie fragment góry lodowej wielkości Malty – poinformowała...

zobacz więcej

Na łamach „Nature Communication” naukowcy z Uniwersytetów w Liège i Oslo ostrzegają przed skutkami klimatycznych zmian, które dotkną Grenlandię. Jak zwracają uwagę, na wyspie znajduje się drugi po antarktycznym lodowiec, który zajmuje powierzchnię 1,7 mln km kw. Jego całkowite stopnienie ma oznaczać podniesienie się poziomu mórz aż o 7 metrów. Do tego jeszcze daleko.

Raport IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) z 2013 roku wskazywał na 10 cm wzrost poziomu morza do 2100 roku w najgorszym scenariuszu klimatycznych zmian, ale już teraz nowa analiza pokazuje wzrost o 18 cm. Wynika to z tego, że jak pokazują nowsze szacunki, topnienie grenlandzkiej masy lodu będzie 60 proc. szybsze, niż zakładano wcześniej.

Badacze przeprowadzili swoją analizę w ramach przygotowań kolejnego raportu IPCC (AR6). Posłużyli się w niej modelami, które mają większą rozdzielczość przestrzenną, niż poprzednie i lepiej symulują zachodzące w klimacie fizyczne procesy, w tym działanie zachmurzenia.

W ramach europejskiego programu PROTECT (H2020) będą prowadzone dalsze badania, które mają umożliwić stworzenie prognoz dla globalnego, a także regionalnych i lokalnych wzrostów poziomu mórz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej