RAPORT

Pogarda

Zbadali nowy wariant koronawirusa. Wyniki zaskoczyły naukowców

Kilkanaście mutacji nowego wariantu koronawirusa na Wyspach (fot. Pedro Vilela/Getty Images)
Kilkanaście mutacji nowego wariantu koronawirusa na Wyspach (fot. Pedro Vilela/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nowy wariant koronawirusa, który został identyfikowany w zeszłym tygodniu i jak się wydaje szybko rozprzestrzenia się w niektórych częściach Anglii, nie został przywieziony z zagranicy, lecz jest najprawdopodobniej rodzimego pochodzenia – uważają brytyjscy naukowcy. Ekspertów zaskoczyło jednak coś innego i przyznają: to powód do zaniepokojenia.

Kim jest pierwsza osoba zaszczepiona na COVID w Wielkiej Brytanii? Wzruszające słowa

To najlepszy prezent na wczesne urodziny, jaki mogłam sobie wymarzyć, ponieważ oznacza, że w końcu spędzę czas z rodziną po tym, jak większość tego...

zobacz więcej

Nick Loman, profesor mikrobiologii z Uniwersytetu w Birmingham i członek zespołu COVID-19 Genomics UK Consortium (CoG), powiedział we wtorek, że wydaje się, iż nowy wariant pojawił się spontanicznie „znikąd” pod koniec września.

Mutacja koronawirusa


Niewielka liczba przypadków szybko się rozrosła, co zaniepokoiło ekspertów. Do tej pory w Wielkiej Brytanii wykryto ponad tysiąc potwierdzonych przypadków na prawie 60 różnych obszarach geograficznych – przeważnie na południu Anglii, ale pojedyncze przypadki zidentyfikowano też w Szkocji i Walii.

Cytowany przez stację BBC prof. Loman powiedział, że tym, co uderzyło naukowców, oprócz skali geograficznego rozprzestrzeniania się wariantu wirusa, jest „sama liczba mutacji” – łącznie 17 – która złożyła się na ten wariant, co jest większą liczbą niż się spodziewali i wystarczającym powodem do zaniepokojenia. Zobacz także: Szekspir był drugi, kto będzie ostatni? Szczepienia na Wyspach

Szczepienia przeciw COVID-19. Dworczyk wyjaśnia, jak będzie można się zapisać

zobacz więcej

Dodał on, że wprawdzie nie ma jeszcze żadnych twardych dowodów dotyczących tego wariantu, ale istnieją „wystarczające poszlaki, aby sądzić, że jest to coś, co wymaga pilnego śledzenia”.

Sprawdzą, czy jest bardziej zaraźliwy


Zespół CoG podkreśla, że jak dotąd nic nie wskazuje na to, aby nowy wariant powodował cięższy przebieg choroby lub aby był on odporny na szczepionki przeciw COVID-19, oraz że potrzeba tygodni, by stwierdzić, czy rzeczywiście może on być bardziej zaraźliwy niż inne wersje koronawirusa. Jest również możliwość, że przez ten czas nowy wariant samoistnie wyginie tak szybko, jak się pojawił.

O nowym wariancie koronawirusa zidentyfikowanym w Wielkiej Brytanii poinformował w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock. Wykryto go w zeszłym tygodniu podczas rutynowych badań w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii. Minister mówił, że najprawdopodobniej jest on podobny do wariantu odkrytego w innych krajach w ostatnich miesiącach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej