RAPORT

Pogarda

Punkty kontrolne, zakaz poruszania się po kraju. Litwa zaostrza ograniczenia

Od 16 grudnia do 31 stycznia na Litwie będą obowiązywać ograniczenia (fot. Getty Images)
Od 16 grudnia do 31 stycznia na Litwie będą obowiązywać ograniczenia (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Litwa walczy z rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem i od dzisiaj zaostrza ograniczenia. Nasi sąsiedzi nie będą mogli m.in. swobodnie poruszać się po kraju. Litewskie władze podjęły też ostatnio decyzję o przedłużeniu społecznej kwarantanny do końca stycznia.

Polka zostanie ministrem sprawiedliwości na Litwie

W nowym rządzie Litwy, który zostanie zatwierdzony w przyszłym tygodniu, ministrem sprawiedliwości będzie Polka, Ewelina Dobrowolska. Ta 32-letnia...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Od dzisiaj do 31 stycznia na Litwie działać będą tylko sklepy spożywcze, apteki i sklepy z artykułami medycznymi. Nie będą czynne salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jednak przedstawiciele niektórych grup zawodowych, np. prawnicy czy taksówkarze, będą mogli nadal świadczyć swoje usługi. Placówki edukacyjne mają pracować zdalnie. Jedynie przedszkola będą musiały przyjmować dzieci, jeśli ich rodzice nie mają możliwości pracy z domu.

Do 3 stycznia ograniczona będzie też możliwość wychodzenia na zewnątrz , chyba że będzie to związane ze zrobieniem zakupów, udaniem się do placówki medycznej czy do pracy. Na spacery będą mogli wychodzić wspólnie jedynie członkowie jednego gospodarstwa domowego. Litwini nie będą mogli wyjeżdżać poza terytoria samorządów , w których mieszkają. Wyjątek stanowić ma dojazd do pracy, na pogrzeb czy w celu uzyskania opieki medycznej.

Litewskie MSW zapowiedziało, że na drogach zostanie ustawionych 250 punktów kontrolnych . Z kolei Konferencja Biskupów Kościoła Katolickiego Litwy podała, że od dzisiaj do 3 stycznia msze święte będą odprawiane bez udziału wiernych . Kościoły pozostaną jednak otwarte. „Pogrzeby i inne sakramenty będą odbywały się tylko z udziałem najbliższych członków rodziny” – napisali w komunikacie biskupi.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Litwa zajmuje drugie miejsce wśród krajów europejskich pod względem liczby zakażeń koronawirusem w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej