RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Archiwum X. Zarzuty za zabójstwo młodej kobiety, po 20 latach

Sprawę rozwiązali funkcjonariusze policyjnego Archiwum X (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Sprawę rozwiązali funkcjonariusze policyjnego Archiwum X (fot. PAP/Tomasz Gzell)

52-letni mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa 20-letniej Zyty Michalskiej, zabitej w wielkopolskim Mikuszewie (pow. wrzesiński) w 1994 r. – przekazał we wtorek rzecznik wielkopolskiej policji. Sprawę rozwiązali funkcjonariusze policyjnego Archiwum X.

Sprawa morderstwa Zyty Michalskiej. Przełom po latach

Poznańscy policjanci z Archiwum X dokonali przełomu w sprawie brutalnego mordu 20-letniej Zyty Michalskiej w święta wielkanocne 1994 roku....

zobacz więcej

Przełom po 26 latach


Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział, że podejrzany ws. zabójstwa – 52-letni dziś Waldemar B. – pochodzi z tej samej gminy, w której mieszkała zabita Zyta Michalska.

– W chwili zabójstwa miał 26 lat. Mieszkał kilka wiosek od Mikuszewa. Po zabójstwie założył rodzinę. Pracował w jednej z miejscowych firm. Nigdy nie był notowany, niczym nie zwracał na siebie szczególnej uwagi – opisał Borowiak.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak przekazał, że podejrzanemu przedstawiono zarzut zabójstwa 20-latki oraz usiłowania gwałtu. Mężczyzna przyznał się do winy.

Złożył wyjaśnienia. Będziemy weryfikować jego wersję zdarzeń przedstawioną podczas przesłuchania – powiedział.

– Wyjaśniamy motyw działania podejrzanego. To jest przedmiot jego wersji zdarzeń i na razie nie jest możliwe, abyśmy przekazali, jakie treści w sprawie zamiaru i motywu złożył podejrzany – dodał prokurator.

Sprawa jak z Archiwum X. Po 10 latach zatrzymano domniemanego zabójcę

Policjanci z Bielawy po 10 latach wytężonej pracy dotarli do sprawcy zabójstwa. Dzięki uporowi funkcjonariuszy różnych pionów sprawca został...

zobacz więcej

Zyta Michalska zginęła w Wielkanoc 3 kwietnia 1994 r. Tego dnia 20-latka po raz ostatni była widziana, gdy szła na spacer w stronę lasu. Jej zwłoki znaleziono dzień później w lesie, kilkaset metrów od jej domu w Mikuszewie k. Wrześni. Sekcja zwłok wykazała, że kobieta zmarła w wyniku uduszenia. Śledztwo zostało umorzone w związku z niewykryciem sprawcy.

Na początku października policjanci w imieniu funkcjonariuszy z Archiwum X, którzy zajęli się sprawą zabójstwa, zaapelowali o kontakt wszystkie osoby mające jakiekolwiek informacje na temat zdarzenia z 1994 r. O zatrzymaniu osoby mającej związek z zabójstwem policja powiadomiła w poniedziałek.

– Policjanci, którzy 26 lat temu zajęli się tą sprawą, przeprowadzili dokładne oględziny miejsca, w którym znaleziono ciało. Sprawdzali alibi wytypowanych osób. Przesłuchali także wielu świadków, ale nikt nie przekazał informacji, które mogły pomóc w rozwikłaniu tej sprawy. Po wielu miesiącach śledztwa, w które byli zaangażowani policjanci z Miłosławia, Wrześni i Poznania, sprawa została zakończona. Operacyjnie próbowano jeszcze wpaść na trop zabójcy, ale to się nie udało – opisał Borowiak.

Kolejny sukces archiwum X. Policjanci rozwikłali sprawę zabójstwa sprzed 19 lat

Policjanci z Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach – tzw. Archiwum X – ustalili...

zobacz więcej

Dodał, że na początku 2019 roku policjanci z poznańskiego Archiwum X postanowili wrócić do tej sprawy i otrzymali na to zgodę poznańskiej prokuratury okręgowej.

– Po analizie szczegółów tej sprawy przyjęto, że sprawca musiał wywodzić się z tego środowiska, co ofiara i dobrze znał teren. Ponownie poddano analizom laboratoryjnym zabezpieczone ślady – wyjaśnił Borowiak.

Policjant podkreślił, że współczesne naukowe metody badań kryminalistycznych 26 lat temu były niemożliwe do zastosowania.

– Funkcjonariusze poznańskiego Archiwum X w połowie października br. zwrócili się także do lokalnych mediów. Prosili o przypomnienie sprawy zapomnianego zabójstwa. Po publikacjach odezwało się wiele osób. Ci ludzie, chcąc pomóc przekazali informacje, które także drobiazgowo przeanalizowano – zaznaczył.

Jak podał Borowiak prowadzący sprawę kilkanaście dni temu przekazali prokuratorom informacje o osobie, która z dużym prawdopodobieństwem mogła mieć związek ze sprawą zabójstwa Zyty Michalskiej. – Materiał dowodowy dał podstawę do zatrzymania podejrzanego – zaznaczył policjant.

Śledczy złożą do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Za zabójstwo grozi od ośmiu lat więzienia, kara 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej