RAPORT

Pogarda

Szczepienia na COVID-19 w Polsce. Konferencja premiera i ministra zdrowia

Najnowsze

Popularne

Polska ma zakontraktowanych ponad 60 milionów dawek szczepionek od sześciu firm – poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Szef rządu we wtorek przedstawił kolejne założenia Narodowego Programu Szczepień. Wcześniej, przed południem, na posiedzeniu rządu przyjęto projekt narodowej strategii. – Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków. Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób – podkreślił premier. Przedstawił też szacunkowe koszty programu.

Kolejne kraje wprowadzają twardy lockdown. Dworczyk mówi o trzeciej fali

Zamykają sklepy i ograniczają możliwość przemieszczania. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia kolejne państwa zaostrzają restrykcje. – Niemcy,...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6907 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i zgonach 349 pacjentów z COVID-19.

Szczepionki na Covid-19 – jak już wcześniej zapowiadali przedstawiciele rządu – mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Potwierdził to także we wtorek na konferencji prasowej w KPRM premier. Według niego, „moment, w którym pierwszy Polak, pierwsza Polka przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym”.

– Według specjalistów dziś to jest jedyne remedium na to, by pozbyć się epidemii raz na zawsze – dodał.


„Dlaczego nie można szybciej?”


Powiedział również, że podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej zapytał, dlaczego nie można skrócić okresu, w którym Europejska Agencja Leków podejmuje decyzje odnośnie szczepionek, „dlaczego w Kanadzie czy w Wielkiej Brytanii te decyzje zapadają szybciej”.

Zobacz także: Naukowcy potwierdzają. Jest nowy koronawirus

Blisko 350 zgonów. Nowe dane MZ o zakażeniach w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6907 nowo odnotowanych przypadkach koronawirusa. Według najnowszych danych resortu, zmarło 349 pacjentów...

zobacz więcej

– Być może o parę dni uda się skrócić ten okres, bo moim zdaniem warto walczyć o każde kilka dni, o każdy tydzień, dwa tygodnie – powiedział szef rządu.

Koszty programu szczepień w Polsce


Jak poinformował premier, Narodowy Program Szczepień i zakontraktowane dawki to, według szacunków, koszt około 3 mld zł. Te środki – dodał Morawiecki – są już przewidziane w ustawie budżetowej.

– Środki dla placówek medycznych przeprowadzających szczepienia niemal podwoją tę liczbę – zaznaczył

Etapy szczepień na COVID-19


Najpierw zaszczepieni zostaną medycy – jako grupa „zero”. Wyszczepienie tej grupy potrwa prawdopodobnie do lutego. Kolejni będą seniorzy, służby mundurowe zaangażowane w walkę z epidemią oraz mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych. W pierwszej dostawie Polska ma zagwarantowane milion sto tysięcy dawek szczepionki, co pozwoli zaszczepić 550 tysięcy osób.

Minister zdrowia: Być może szczepionka będzie wcześniej


Obecny na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że do jego resortu docierają sygnały, że „dzięki interwencji premiera na Radzie Europejskiej” posiedzenie komisji dopuszczającej szczepionkę do rynku europejskiego może odbyć się wcześniej.

– Oznacza to, że być może jeszcze w tym roku będziemy mieli szansę na to, że pojawią się pierwsze dawki szczepionki na polskim rynku – oczywiście jeśli producent będzie w stanie je dostarczyć – wyjaśnił.
teraz odtwarzane
Minister zdrowia o szczegółach Narodowego Programu Szczepień

Szczepionka na COVID-19 – czy jest się czego obawiać? Komentują wirusolodzy

Porównuje się potencjalne efekty uboczne szczepionki, o których na razie nic nie wiemy, do zakażenia wirusem, o którym wiadomo, że u części osób...

zobacz więcej

Zdaniem Niedzielskiego trzeba cieszyć się z tego przyspieszenia, ponieważ – argumentował minister – ono „nie jest problemem, ale wyzwaniem, do którego jesteśmy przygotowani”.

– Najważniejszym wyzwaniem jest przekonanie wszystkich do tego, by się szczepili. To 31 milionów wyzwań – bo tyle mamy osób dorosłych w Polsce i te osoby, każda z nich jest wyzwaniem do przekonania – zaznaczył Niedzielski.

Przygotowano specjalną infolinię


Po 15 stycznia osoby, które będą w pierwszej kolejności podlegały szczepieniu, będą mogły się umawiać na konkretne terminy m.in. przez infolinię, która – jak powiedział szef MZ – zostanie uruchomiona w środę. Infolinia będzie działała pod numerem 989.


– Ta infolinia będzie funkcjonowała w dwóch etapach. Pierwszy, który zostanie uruchomiony jutro, to jest właśnie ogólna informacja. A w połowie stycznia, kiedy już będziemy gotowi do zapraszania do konkretnych placówek na konkretne terminy osoby, które będą w pierwszej kolejności podlegały szczepieniu, po 15 stycznia będzie można się umawiać już na konkretne terminy – powiedział minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej