RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Poseł KO oburzony, że szpital stoi pusty. Wiceminister: Za mało osób zachorowało?

Koronawirus w Polsce. Dariusz Joński i Maciej Wąsik komentują (fot. PAP/A.Zawada/arch.PAP/M.Marek, tt/@Dariusz_Jonski)
Koronawirus w Polsce. Dariusz Joński i Maciej Wąsik komentują (fot. PAP/A.Zawada/arch.PAP/M.Marek, tt/@Dariusz_Jonski)

Najnowsze

Popularne

„Bum!” – zaczął swój najnowszy wpis na Twitterze Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej i poinformował, że w szpitalu tymczasowym w Płocku na 200 łóżek zajęte są tylko dwa. „Po co rząd budował te szpitale?” – zapytał. – Jak można być tak nieroztropnym, by mieć do rządu pretensje, że zbyt mało osób zachorowało? – odpowiada w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister Maciej Wąsik. – To niedorzeczne. Osobiście wolę 100 wolnych miejsc niż jedno miejsce za mało – dodaje.

Kolejne kraje wprowadzają twardy lockdown. Dworczyk mówi o trzeciej fali

Zamykają sklepy i ograniczają możliwość przemieszczania. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia kolejne państwa zaostrzają restrykcje. – Niemcy,...

zobacz więcej

Koalicja Obywatelska ostro krytykuje rząd ws. walki z koronawirusem. Politycy Platformy Obywatelskiej zaznaczają, że wiele działań jest podejmowanych za późno lub niewłaściwie. Teraz poseł Dariusz Joński napisał, że w szpitalu tymczasowym w Płocku, który na początku grudnia oddał do użytku Orlen, jest dwóch pacjentów, choć łóżek jest aż 200. „Czy ktoś jeszcze ma pytania, po co rząd budował te szpitale?” – podkreślił.

– My chcemy być gotowi na każdą ewentualność. Szpitale tymczasowe są niezbędnego do tego, by przygotować się na różne sytuacje pandemiczne – wyjaśnia w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik, poseł startujący do Sejmu w okręgu płockim.

 Zobacz także -> Ekspert: Jesteśmy w lepszej sytuacji niż sąsiedzi

Niemcy też uważali, że mają drugą falę koronawirusa za sobą, a teraz okazuje się, że codziennie notują po niemal 30 tys. przypadków i od jutra wprowadzają lockdown. My jesteśmy przygotowani i bardzo się cieszymy, że w szpitalu w Płocku jest tylko dwóch pacjentów – zaznacza.

Wąsik przyznaje, że chciałby, aby w każdym szpitalu – nie tylko covidowym – pacjentów było jak najmniej. – Aby Polacy mogli spokojnie żyć, my jako rząd przygotowujemy się na każdą okoliczność. Głupim jest wyśmiewanie się ze szpitala, gdzie jest mało pacjentów – ocenia.

Spór o szpital na Stadionie Narodowym

Blisko 350 zgonów. Nowe dane MZ o zakażeniach w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6907 nowo odnotowanych przypadkach koronawirusa. Według najnowszych danych resortu, zmarło 349 pacjentów...

zobacz więcej

Przypomnijmy, że wcześniej dyskusja ws. szpitali tymczasowych toczyła się głównie ws. placówki na Stadionie Narodowym. Opozycja wskazywała, że łóżka przygotowano tam zbyt późno.

– To jest totalna opozycja. Czego byśmy nie zrobili, to dla nich zawsze jest źle. Gdyby szpitale w Warszawie i Płocku nie powstały, krzyczano by, że takie placówki powinny się pojawić. Ponieważ oba stoją, opozycja ubolewa, że jest tam za mało pacjentów. To zdumiewające – ocenia Maciej Wąsik.

Polityk pyta, jak można być tak nieroztropnym, by mieć do rządu pretensje, że zbyt mało osób zachorowało? – To niedorzeczne. Osobiście wolę 100 wolnych miejsc niż jedno miejsce za mało – zapewnia.

Gryglas: Ludzie nie mogą umierać na ulicach

PSL chciałoby zastąpić Solidarną Polskę? „Niczego nie można wykluczyć”

Słowa ostrej krytyki ze strony polityków Solidarnej Polski pod adresem PiS znów wznieciły spekulacje o roszadach w Zjednoczonej Prawicy. PSL i...

zobacz więcej

O sprawę szpitala w Płocku zapytaliśmy również ministra Zbigniewa Gryglasa z resortu aktywów państwowych. Gdy na początku grudnia płocki szpital tymczasowy był otwierany,  polityk zapewniał, że takie placówki medyczne są niezbędne. Czy po doniesieniach Dariusza Jońskiego zmienił zdanie?

– Takie dyskusje nie mają sensu. Te szpitale zawsze miały charakter rezerwowy i mam nadzieję, że taką rolę będą nadal odgrywały – odpowiada nam Gryglas.

– Czy będą tam dwie osoby czy pięć, one są nam potrzebne. Gdyby epidemia nagle się rozprzestrzeniła, musimy mieć miejsca dla każdego z potrzebujących. Ludzie nie mogą umierać na ulicach – zaznacza w rozmowie z portalem tvp.info.

Przypomnijmy, że szpital tymczasowy w Płocku, gdzie znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen, powstał na placu przy Centrum Badawczo-Rozwojowym spółki, które znajduje się na peryferiach miasta, na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W budowie placówki, do czego wykorzystywano 194 specjalnych kontenerów, uczestniczyły podmioty z Grupy Orlen oraz żołnierze WOT. Na 200 zapewnionych tam łóżek dla pacjentów z koronawirusem, 20 to łóżka z respiratorami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej