RAPORT

Pogarda

Kolejne kraje wprowadzają twardy lockdown. Dworczyk mówi o trzeciej fali

Koronawirus w Polsce. Szef KPRM Michał Dworczyk komentuje (fot. PAP/Marcin Obara)
Koronawirus w Polsce. Szef KPRM Michał Dworczyk komentuje (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Zamykają sklepy i ograniczają możliwość przemieszczania. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia kolejne państwa zaostrzają restrykcje. – Niemcy, Litwa czy Holandia to kraje, w których wprowadzany jest właśnie twardy lockdown – mówi portalowi tvp.info szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Podkreśla, że te państwa podejmują ostre działania, by „nie doszło do trzeciej, jak twierdzą niektórzy eksperci, najmocniejszej fali pandemii”.

Min. Czarnek: Możliwy już powrót do szkół. Szczepienia nauczycieli go przyspieszą

Nauczyciele są jedną z pierwszych grup, której na pewno będzie zaproponowane szczepienie – zapowiedział w poniedziałek minister edukacji Przemysław...

zobacz więcej

– Jeżeli chcemy dzisiaj uniknąć trzeciej fali pandemii, musimy przestrzegań obostrzeń i zaleceń, które zostały w tym celu wprowadzone – apeluje w rozmowie z tvp.info pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

Michał Dworczyk podkreśla, że warto też przyglądać się temu, co dzieje się w innych państwach Europy.

– Niemcy, Litwa czy Holandia to kraje, w których wprowadzany jest właśnie twardy lockdown. Te państwa zdecydowały się na tak poważne decyzje, aby przerwać transmisję wirusa i aby nie doszło do trzeciej, jak twierdzą niektórzy eksperci, najmocniejszej fali pandemii – wskazuje.

Jak stwierdza, „dlatego również rząd polski analizuje różne warianty działania w najbliższej przyszłości”.

Zamykają sklepy i szkoły. Otwarte apteki i banki

PSL chciałoby zastąpić Solidarną Polskę? „Niczego nie można wykluczyć”

Słowa ostrej krytyki ze strony polityków Solidarnej Polski pod adresem PiS znów wznieciły spekulacje o roszadach w Zjednoczonej Prawicy. PSL i...

zobacz więcej

Przypomnijmy, że na Litwie od środy w związku z sytuacją epidemiczną zostanie zamkniętych większość sklepów, ograniczona będzie też możliwość poruszania się. Kwarantanna w kraju została przedłużona do co najmniej 31 stycznia.

Na Litwie mają być czynne tylko sklepy spożywcze, apteki i sklepy z artykułami medycznymi. Do 3 stycznia ograniczona będzie możliwość wychodzenia z domu, a poza teren rejonu zamieszkania można będzie wyjechać tylko do pracy, na pogrzeb i w celach medycznych.

Tzw. twardy lockdown w związku z   szalejącą epidemią koronawirusa wprowadzają też Niemcy. W rozmowie z portalem tvp.info korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz podkreślał, że takie decyzje nie mogą dziwić, bo zajętych jest tam ponad 80 proc. łóżek respiratorowych na oddziałach covidowych.

KORONAWIRUS – RAPORT

Kanclerz Niemiec Merkel powiedziała, że od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte mają być tylko te sklepy, których działalność jest niezbędna do codziennego życia, apteki i banki. W okresie tym zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.

Podobne kroki podejmuje także Holandia. Na co najmniej   pięć tygodni zamknięte zostaną tam m.in. szkoły, muzea, siłownie.

Dworczyk: W ostatnim tygodniu dynamika spadku została zatrzymana

Ekspert: Jesteśmy w lepszej sytuacji niż nasi sąsiedzi, bo w Polsce są spadki zakażeń

Jesteśmy obecnie w lepszej sytuacji niż nasi sąsiedzi Niemcy czy Litwini, którzy zaostrzają obostrzenia, bo w Polsce są spadki zakażeń — powiedział...

zobacz więcej

Michała Dworczyka pytamy więc, czy Polska tak jak na początku epidemii skrupulatnie analizuje sytuację w innych krajach, czy własnych danych mamy już tak wiele, że koncentrujemy się przede wszystkich na swoich przypadkach zachorowań.

– Badając sytuację bazujemy głównie na własnych danych. W tej chwili spływają one regularnie – wyjaśnia w rozmowie z portalem tvp.info szef kancelarii premiera.

– Dzięki temu widzimy, że w ostatnich tygodniach wyraźnie spadała liczba zachorowań, ale już w ostatnim tygodniu dynamika spadku została zatrzymana – podkreśla.

Gdyby z tego poziomu liczba zachorowań znowu zaczęła szybko rosnąć, dla naszego systemu służby zdrowia mogłoby to być zabójcze. Robimy więc wszystko, by do tego nie dopuścić… póki co z dobrym skutkiem – wskazuje Dworczyk.

Polityk przypomina też, że już we wtorek przyjmie założenia dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Jeszcze tego samego dnia zostaną one zaprezentowane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Ministerstwo zdrowia poinformowało z kolei we wtorek o 6907 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej