RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Azyl w Norwegii nie dla Stonogi. Pokazał uzasadnienie

Stonoga ma na sumieniu wiele przestępstw (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Stonoga ma na sumieniu wiele przestępstw (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Zbigniew Stonoga, ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania, nie otrzymał azylu w Norwegii. Poinformował o tym sam za pośrednictwem mediów społecznościowych. Polskie sądy są niezależne, a Polska to demokratyczne państwo prawa – stwierdziły norweskie władze.

Zbigniew S. chce azylu w Norwegii. Prokuratura przypomina jego kryminalną historię

Zbigniew S. po zwolnieniu z aresztu śledczego wyjechał do Norwegii i ubiega się o azyl polityczny. Sam S. twierdzi, że jest w Polsce prześladowany,...

zobacz więcej

Kilka tygodni temu Stonoga wyjechał do Norwegii, by tam szukać azylu politycznego. Stwierdził, że jest w Polsce prześladowany, a jego rodzina – kryminalizowana.

„Mój azyl nie ma na celu sparaliżowania moich spraw, w których zamierzam uczestniczyć konferencyjnie, lecz azyl ma mi dać prawo do życia, pracy i ochrony zdrowia” – napisał Stonoga. – Byłem jak zwierz codziennie wzywany do sądu – powiedział podczas relacji na żywo. Dodał: „mam nadzieję, że dostanę ten azyl”.

Uzasadnienie władz Norwegii


Jak się okazało, władze Norwegii nie widziały powodu, by dawać azyl Stonodze, który uzasadnienie norweskich władz pokazał na Facebooku.

Jak podaje niezależna.pl, władze norweskie wezwały Stonogę do natychmiastowego opuszczenia kraju, w innym wypadku zostanie on deportowany.

Jest odmowa Norwegii na azyl. Proszę o udostępnianie tego norweskim mediom. Norge bagatelliserte støttebrev fra to...

Opublikowany przez Zbigniewa Stonogę Niedziela, 13 grudnia 2020

Zbigniew S. poszukiwany. Podejrzany o m.in. oszustwa miał zbiec do Norwegii

Sąd Okręgowy w Lublinie wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa S., za którym prokuratura wydała już wcześniej list gończy. S. został...

zobacz więcej

Polskie sądy są niezawisłe w stopniu dostatecznym, a sędziowie mogą swobodnie orzekać. Polska jest dostatecznie demokratycznym państwem prawa” – napisano w uzasadnieniu, które tłumaczy portal.

Przeszłość kryminalna


„Zbigniew S. był skazany m.in. o oszustwa, znieważenia (w tym Prezydenta RP) i zniesławienia, znieważenie osób publicznych, kierowanie gróźb karalnych, składanie fałszywych zeznań, fałszywe oskarżenie, fałszowanie dokumentów, przywłaszczenia, wymuszania zaniechania prawnej czynności służbowej groźbą lub przemocą, naruszenie miru domowego, publiczne nawoływanie do występku lub przestępstwa skarbowego oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy” – wyliczała Prokuratura Krajowa.

Z danych przygotowanych przez Dział Prasowy PK wynika, że w latach 2000-20 zapadło 28 wyroków skazujących Zbigniewa Stonogę „Ostatnio w sierpniu i we wrześniu 2020 r. w sądach w Ostrowi Mazowieckiej, Warszawie i w Zawierciu zapadły trzy nieprawomocne wyroki skazujące Zbigniewa S. na – odpowiednio – 2 lata 6 miesięcy, 1 rok 8 miesięcy i 8 miesięcy pozbawienia wolności” – podała prokuratura.

Przeciwko Stonodze toczy się obecnie kilkanaście postępowań sądowych i – jak podała PK – w przeszłości był poszukiwany listem gończym w związku z uchylaniem się od odbycia kary pozbawienia wolności. Prokuratura Regionalna w Lublinie zapowiedziała złożenie zażalenia na decyzję sądu, który nie uwzględnił wniosku o jego aresztowanie.

źródło:
Zobacz więcej