RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceminister z Solidarnej Polski straci stanowisko? „Decyzja zapadła”

Następcę Janusza Kowalskiego ma wskazać Solidarna Polska (fot. PAP/T.Gzell)
Następcę Janusza Kowalskiego ma wskazać Solidarna Polska (fot. PAP/T.Gzell)

Wiceszef MAP Janusz Kowalski wkrótce ma stracić stanowisko – taką decyzjępodjął wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin. Ma to związek z ostatnimi wypowiedziami Kowalskiego dotyczącymi negocjacji unijnego budżetu.

Prezes PiS: Nasza formacja jako jedyna jest w stanie bronić interesu Polski

Jaka UE jest, każdy widzi, ale nasza formacja jako jedyna jest w stanie w tych skrajnie trudnych i nieuczciwych warunkach bronić interesu Polski –...

zobacz więcej

– Wicepremier Jacek Sasin zdecydował, że Janusz Kowalski straci stanowisko wiceministra. Sasin wkrótce ma złożyć wniosek w tej sprawie – przekazało źródło w PiS. Zgodnie z umową koalicyjną, następcę Kowalskiego ma zarekomendować Solidarna Polska.

Sprawa ma związek z niedawnymi wypowiedziami Janusza Kowalskiego, który negował rządową strategię negocjacyjną w Brukseli ws. nowego budżetu i był jednym z największych zwolenników weta.

Janusz Kowalski o szczepieniach na COVID-19


Jeden z polityków PiS zwrócił uwagę, że Kowalskiemu nie pomogła też zapewne jego poniedziałkowa deklaracja, iż nie zamierza się szczepić przeciw koronawirusowi. Tymczasem rząd planuje wkrótce ruszyć z akcją profrekwencyjną dotyczącą szczepień oraz podkreśla, że narodowy program szczepień przeciw COVID-19 to priorytet. W sobotę zebrał się zarząd Solidarnej Polski, by omówić bieżącą sytuację i skutki porozumienia ws. budżetu UE zawartego na szczycie Rady Europejskiej. Jak poinformował lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, głosami 12 do 8 zarząd partii odrzucił wniosek jednego z jej członków o wyjście ugrupowania z koalicji rządzącej.

Gowin skomentował decyzję Solidarnej Polski. Mówi o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

Cieszę się, że koledzy z Solidarnej Polski podjęli moim zdaniem odpowiedzialną i racjonalną decyzję o pozostaniu w rządzie – powiedział w programie...

zobacz więcej

W poniedziałek Kowalski w rozmowie dla portalu rp.pl potwierdził, że to on wnioskował o opuszczenie Zjednoczonej Prawicy, ale z zamiarem założenie nowego klubu poselskiego.

Konkluzje szczytu UE


Na szczycie UE w Brukseli w czwartek doszło do porozumienia przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy, które są powiązane z rozporządzeniem wiążącym wydatkowanie środków unijnych z przestrzeganiem praworządności. Po groźbie zawetowania budżetu przez Polskę i Węgry, które sprzeciwiały się rozporządzeniu, Rada Europejska przyjęła wynegocjowane wcześniej konkluzje, określające kryteria stosowania mechanizmu praworządności.

Jedna z nich stanowi, że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów. Kolejny z zapisów stanowi natomiast, że samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawa nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.

źródło:

Zobacz więcej